21 °C

Gün İçi Yorumu: EUR/USD

Gün İçi Yorumu: EUR/USD

Seda Yalçınkaya - İntegral Menkul Değerler Araştırma Uzmanı 

EUR/USD paritesi zaman zaman 1,1330 seviyesine dek yükseliş göstermesine karşın bu seviyeden momentum sağlayamıyor. Euro’da 1,13 seviyesine yükseliş iştahı var. Her ne kadar dolar endeksi 95 – 96 seviyeleri arasında yatay hareket etse de, Euro dolara karşı halen daha zayıf. Bu durum Euro’nun yükseliş hareketlerinin kısa ataklar şeklinde kalmasına neden oluyor. Gün içerisinde Euro Bölgesinde Temmuz ayı üretici fiyat endeksi piyasada oluşan beklentiye paralel açıklandı. Veri, pariteyi önemli ölçüde etkilemedi. Diğer yandan ABD cephesinde Ağustos ayı ADP özel sektör istihdam değişimi 200K kişi beklentiye karşın 190K kişi düzeyinde açıklandı.  Verinin içeriğine bakıldığında, hizmet sağlayıcılarının 173K kişi, ticari mal sağlayıcılarının ise 17K kişi istihdam oluşturmuş durumda. İşletmelerde ise küçük çaplı işletmelerin Ağustos ayında 85K kişiye istihdam sağladığı, orta çaptaki işletmelerin 66K kişi istihdama katılım sağladığını ve büyük çaplı işletmelerin ise 40K kişi istihdama katkı sağladığını görüyoruz. Temmuz ayında işletmelerin istihdama katılım sağladığı kişi sayısı sırasıyla 59K, 62K, 64K düzeyindeydi. ADP değişimi çok çok güçlü değil ve son 1.5 seneye bakıldığında tarım dışı istihdam verisi ile aralarındaki güçlü korelasyon bozulmuş durumda. Bu yüzden Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisi için ADP’ye bakarak yorum yapmak oldukça zor.
 
EUR/USD paritesi teknik olarak analiz edildiğinde, 200 günlük hareketli ortalamanın üzerinde kalma çabaları başarısız kaldığı görülüyor. Paritenin günlük bazda 1,1330 seviyesine kadar görülen yükselişlerde ivme kaybı yaşanıyor. Ancak paritenin 1,12 seviyesinin üzerinde kalmaya devam etmesi halinde bu atakların görülmesi normal. Dolar endeksi 95 – 96 seviyesi arasında yatay ancak zaman zaman güçlenmeye eğilimli bir şekilde devam ediyor. Dolar endeksi şu an paritenin yönünü belirleyici güçte değil. Buna karşın ilerleyen günlerde durum değişebilir. Diğer bir değişle, paritenin 1,12 bölgesinin altında fiyatlanması halinde 1,1050 seviyesine dek geri çekilme potansiyeli oluşabilir.
 
Dirençler: 1,1330 / 1,1385 / 1,1450
Destekler: 1,1210 / 1,1180 / 1,1050

blo-1.jpg

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.  

http://www.integralmenkul.com.tr/​

http://www.integralforex.com.tr/

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap