23 °C

Gün İçi Yorumu: GBP/USD

Gün İçi Yorumu: GBP/USD

Emre Çayırlı / İntegral Menkul Değerler Araştırma Uzmanı 

GBP/USD paritesi, önceki raporlarımızda bahsetmiş olduğumuz 1.5415 direncini kırmasının ardından ana direnç noktası olan 1.5540 seviyesine kadar yükseldi. Yunanistan’ın sunmaya hazırlandığı yeni paketin piyasada yaratmış olduğu olumlu havanın etkisiyle son bir haftanın en yüksek seviyesine ulaşan İngiltere FTSE endeksi şu an için %1.44 yükselmiş durumda. Gün içinde Yunanistan Parlamentosunda oylanacak olan reform programı şayet Pazar günü Eurogroup görüşmelerinde de kabul edilirse, Avrupa Kıtası para birimlerinde değer artışı yaşandığı görülebilir. Bugün İngiltere’de açıklanan veriler incelendiğinde ise ticaret dengesinin beklenenden iyi gelmesinin Sterlin’de yaşanan değerlenmeye destek sağladığı görülmektedir. Geçtiğimiz ay -1.8 Milyar £ olarak açıklanan ticaret dengesi Mayıs ayında  -393 Milyon £ olarak açıklandı. Mayıs 2013 yılından bu yana en düşük aylık ticaret açığın gelmiş olması Sterlinde yaşanan değer artışına destek sağladı.  Günün devamında ABD toptan satış stokları ve Fed Başkanı Yellen’ın konuşması takip edilecek.

GBP/USD paritesi teknik olarak analiz edildiğinde; düşüş trendinin kırılması sonrasında 1.5415 direncinin geçilmesiyle birlikte paritenin kuvvetli bir alım baskısı kazandığı görülüyor. İlk tepkisinde 1.5540 direncine kadar yükselen Sterlin/Dolar paritesinin bu direnç noktası üzerine çıkması ikinci bir atağı beraberinde getirebilir. Böyle bir senaryoda 1.5640 bölgesi ilk direnç alanını oluşturacaktır. Devamında ise 1.5675 / 1.5770 denemeleri görülebilir. Direnç bölgesi yaşanabilecek yavaşlamada ise 1.5470 / 1.5415 seviyeleri destek olarak takip edilebilir. 

Destekler: 1.5470 / 1.5415 / 1.5375
Dirençler: 1.5540 / 1.5640 / 1.5675

8888.jpg

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

http://www.integralmenkul.com.tr/

http://www.integralforex.com.tr/

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap