31 °C

Gün İçi Yorumu: USD/TRY

Gün İçi Yorumu: USD/TRY

Eda Karadağ / İntegral Menkul Değerler Araştırma Uzman Yardımcısı

Koalisyon görüşmelerinde ilk tur sona erdi. Başbakan Davutoğlu, CHP-MHP ve HDP partileriyle görüşmelerini tamamladı. Üç güne bakıldığında, en olumlu görüşmeler CHP ve HDP partileriyle geçerken, MHP’den koalisyon tarafında olmaya niyetli olmadığı anlaşıldı. İki partiden koalisyona yönelik ılımlı duruş piyasaları rahatlatıyor. Beklentilerin satın alınması, Lirada değerlenme görülmesini sağlıyor. İçeride siyasi gelişmelerin dışında, bugün Türkiye işsizlik oranı ve TCMB beklenti anketi açıklandı. Nisan ayına dair açıklanan işsizlik oranında düşüş dikkat çekiyor. Mart ayında 10.6% olan rakamın, Nisan ayında 9.6%’ya gerilediği görülüyor. İstihdam piyasası açısından olumlu algılanabilecek bu verinin, USD/TRY paritesi üzerinde etkili olmadığı görüldü. 14:30’da TCMB’den beklenti anketi açıklandı. Beklenti anketinde en çok dikkat çeken taraf, enflasyon oldu. 2015 yılsonu TÜFE beklentisi 7.77%’den 7.71%’e aşağı yönde revize edildi. Son dönemde, Merkez Bankasının enflasyon tarafına vurgu yapması ve enflasyonda iyileşme görülene dek para politikasında değişikliğe gitmeyeceğini belirtmesi üzerine, enflasyon verisi önem teşkil ediyor. Eğer beklentiler doğrultusunda enflasyon tarafında bir azalma görülmesi bu durumda piyasalarda faiz algısı güçlenmeye başlayabilir.  Türk Lirasında değer kaybı yaşanmasına neden olabilir. 

ABD’de açıklanan ÜFE verilerinin beklentileri karşıladığı görüldü. ÜFE verilerinin ardından Fed başkanı Yellen konuşması takip edildi. Yellen açıklamalarında, Fed’in orta vadede %2’lik enflasyon hedefine yaklaşabileceğini, faiz artırımı için ise ekonomik göstergeleri takip etmeye devam edeceklerini vurguladı. ABD’den gelen haber akışının etkisiyle, ABD Dolarında değerlenme görülmesi, USD/TRY paritesinin 2.6460 direncine doğru hareketlenmesini sağlıyor. Günün geri kalanında, 16:15 ABD sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı, 19:00 Fed Williams konuşması ve 21:00 Fed bej kitap raporu takip edilecek. Açıklanacak veriler, Dolar tarafında hareketliliğe neden olabilir. 

Teknik olarak incelediğimizde, 2.6460 direncinin kırılmasıyla bu bölgeden tepki alımları gelebilir. Bu durumda USD/TRY paritesinde 2.6565/2.6680 direnç seviyeleri takip edilebilir. Ancak Liranın güçlü duruşu nedeniyle USD/TRY paritesinde yukarı yönlü hareketlerde başarısız kalması durumunda paritede satış baskısı hızlanabilir. Geri çekilmelerde 2.6335/2.6255 destek seviyelerimiz. 

Dirençler: 2.6460/2.6565/2.6680 
Destekler: 2.6335/2.6255/2.6135

555-002.jpg

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

http://www.integralmenkul.com.tr/

http://www.integralforex.com.tr/

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap