10 °C

Gün İçi Yorumu: USD/TRY

Gün İçi Yorumu: USD/TRY

Tuncay Turşucu / İntegral Menkul Değerler Araştırma Direktörü

Türk lirasındaki değer kaybı sepet bazında %1 seviyesinin üzerinde bulunuyor. Buna paralel USDTRY kuru 2.9540 ara direnç seviyesinin üzerine yükselmesinin ardından 2.9840 seviyesine doğru ivmelenme görülüyor. Aynı hareket EURTRY cephesinde de mevcut. TL’deki tansiyonun halen yüksek olduğunu ve 2.8850 seviyesi üzerindeki seyirlerin korunduğu sürece yukarı doğru atakların her an görülebileceğini sürekli hatırlatıyoruz. Bugün bunun bir örneğini yaşamaktayız. İçeride gelen beklentilerin üzerinde oluşan enflasyon moralleri TL aleyhine bozmuş olabilir. Ancak içerideki belirsizlikte TL için negatif bir parametre olmaya devam ediyor. Diğer yandan gelişen ülkelerin para birimlerine bakıldığında ABD doları karşısında değer kayıpları olduğunu görmekteyiz. G.Afrika randı ve Rus Rublesinde özellikle dolara karşı zayıflık dikkat çekiyor. TL’de bu grubun içerisinde yer alıyor. Başka deyişle GOP para birimlerine yönelik risk algısının yüksek olduğu bir gün geçiriyoruz ve bunun etkilerini içeride hissediyoruz. 

Teknik olarak 2.9840 direncinin üzerine yükselişler olması durumunda 3 seviyesi kritik bir direnç olacaktır. 3 seviyesi aynı zamanda psikolojik bir direnç olması nedeni ile ayrıca önemini koruyor. Bu noktalardan geri çekilmeler olsa bile bunun çok etkili olması beklenmemeli. Aşağıda 2.9540 ara seviyesi destek olurken, daha güçlü destek 2.9340 noktası olabilir. Bu küçük aralıklarda dalgalanma yönsüz olarak devam edebilir. Büyük resimde ise USDTRY kurunu 2.8850 – 2.9840 aralığında izlemeyi sürdürüyoruz. 

Dirençler: 2,9840- 3- 3,02
Destekler: 2,9540 – 2,9340- 2,9050

78777.jpg

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.  

http://www.integralmenkul.com.tr/

http://www.integralforex.com.tr/

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.