6 °C

Gurbetçiler, "zorlu" dönüş yolunda

Bulgaristan sınır kapısının yoğunluğa yeterli düzeyde yanıt verememesi nedeniyle Kapıkule Sınır Kapısı'nda yaklaşık 3 kilometrelik kuyruk oluştu.

Gurbetçiler, "zorlu" dönüş yolunda

EDİRNE - Yıllık izinlerinde memleketlerine gelen ve geçen haftadan itibaren dönmeye başlayan gurbetçiler, sınır kapılarında yoğunluk oluşturdu.

Bulgaristan sınır kapısında, araçlardaki arama ve personel yetersizliği nedeniyle Kapıkule ve Hamzabeyli sınır kapılarında kuyruklar meydana geldi.

Edirne Vali Yardımcısı ve Kapıkule Mülki İdare Amiri Nedim Özırmak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bulgaristan sınır kapısının gurbetçi yoğunluğuna cevap verememesi nedeniyle Kapıkule Sınır Kapısı'nda kuyruk oluştuğunu söyledi.

Bulgaristan'a açılan Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda da yoğunluk başladığını ifade eden Özırmak, şöyle konuştu:

''İpsala Sınır Kapısı boş. Gurbetçilere yaptığımız duyuruda bu kapımıza yönlendiriyoruz. Bulgaristan insan kaçakçılığını önleme çalışmaları kapsamında giriş yapan araçları yoğun olarak arıyor. Bu nedenle yoğunluğa cevap veremiyor. Kapıkule Gümrük Sahası dolduğu için, gurbetçilerin kuyruğu sınır kapısı dışına taştı."

Gurbetçiler de hem sıla hem de dönüş yolunda sınır kapılarında beklemenin zor olduğunu, Bulgaristan'ın personel sayısını artırıp yaşanan sıkıntıyı bir an önce gidermesi gerektiğini belirttiler.

Beklemekten sıkılan bazı gurbetçiler ise toplu halde korna çalarak durumu protesto etti.

Kapıkule Sınır Kapısı önünde oluşan yaklaşık 3 kilometrelik kuyruğun daha da uzaması bekleniyor.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap