17 °C

Güzel ilimin bir nimeti daha; ceviz

Güzel ilimin bir nimeti daha; ceviz

MALATYA'DAN / Nida YANGÖZGÜL

malatya@dunya.com

Ülke olarak o kadar güzelliklere sahibiz ki ne kadar anlatsak yetersiz kalır. Havası, suyu, doğal güzellikleri, tarihi güzellikleri, yaşam şekli olarak büyük imkanlara sahip olduğumuzu düşünüyorum. Bu güzellikleri iller bazında da görüyoruz. Her ilde birçok meyve-sebze, yöresel özellikler ile bütünleşmiş  farklı lezzetleri öne çıkıyor. Biz de il olarak bu güzelliklerden nasibimizi almışız. Başta kayısımız olmak üzere farklı meyveler ilimizde rahatlıkla yetişiyor. Kayısı, elma, kiraz, üzüm gibi meyvelerimizden bir tanesi de Hekimhan'da yetişen ve besin değeri çok yüksek olan ceviz. Vitamin deposu, enerji kaynağı olan ceviz; bizim ilçemizde de bir başkadır hani.

Hekimhan'da ekonomiye katkı sağlayacak değerli bir ürün olan ceviz, son derce yüksek kalitede yetişiyor. Bu ürünümüzün tanıtımı, ekonomiye katkısının artması için son dönemde güzel çalışmalar, etkinlikler ve şenlikler gerçekleştiriliyor. Geçenlerde Hekimhan Kaymakamlığı ve Malatya İl Özel İdaresi'nin başlattığı bir çalışma ile Hekimhan cevizinin daha iyi noktalara taşınması adına bir proje başlatıldı. Hekimhan cevizinin dünyanın en iyi cevizi olduğunu ispatlamak için başlatılan proje sonuçlandığında, dünya standartlarında bir ürüne daha sahip olmanın mutluluğunu yaşayacağız.

Projenin yürütücüsü olan Hamit Akyüz'den aldığımız bilgiye göre 15 bin ceviz ağacından ilçede yaklaşık 300 ton civarında ürün elde ediliyor. Akyüz, ilçede yetiştirilen cevizin iç oranının, kabuk kalınlığının ve aromasının iddialı olduğunu dile getiriyor. Tabi bu kadar kaliteli bir ürünü bilimsel olarak da ispatlamak gerektiğini söylüyor. Böyle olunca ilimizde kayısı ve kirazın yanı sıra ceviz ile de ün salmış olacak. Proje kapsamında 5 cevizden genotip alınmış olup, bunlar arasında 200 yılık bir ceviz ağacının da bulunuyor. İlçede yetişen cevizin iç oranının yüzde 78, dünyada yetişen en iyi cevizin iç oranın ise ise yüzde 62 olduğu belirtiliyor. Bu kalitenin ispatı  için yapılan çalışmada dünyanın en iyi tescilli cevizlerinin bulunduğu Fransa, Amerika, İran ve Çin'den getirilen ceviz ağaçları ile bizim ilçemizdeki ağaçlardan alınan genotip  ürünler ykarşılaştırılıyor. Kısa bir süre sonra alınan ürünler ile bizim ilçemizde yetişen cevizin dünya standartları arasında en iyi noktada olduğunun ispatlacağının bilgisini aldık ve çalışmaların bütün hızı ile sürdüğü bizlere ifade edildi.

Dünya ile yarışacak özellikte ürünlerimizin olması bizler için ne büyük bir kazançtır. Tabi kıymetini bildiğimiz sürece. Tek bir standarda oturtup, çalışarak, çaba göstererek, bir adım öteye taşıyarak dünya ile yarışacak duruma gelebiliriz. Proje tamamlandığı zaman üreticilerimiz için de büyük motivasyon olacak. Verdiği emeğin karşılığını görecek ve daha istekli olarak çalışmalarını sürdürecekler. Yeni gelişimler ve açılımlar yaparak, il ekonomisine de yeni bir girdi kaynağı sağlanacak. Tek ürüne bağlılıktan, tek sezonda hasat yapmaktan vazgeçip, bir sezon biterken diğerinin hasadı başlayacak; ekonomide sürekli bir döngü oluşacak. İnsanlar kazanmanın verdiği mutluluk ile alternatif ürünleri geliştirmek için çabalayacaklar, yeni sektör kolları oluşacak, istihdam artacak, insanlar mutlu olacak…

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.