18 °C

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı?

Sosyal medyada dolaşan sokağa çıkma yasağı belgesi konusunda İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı'dan açıklama geldi ve sokağa çıkma yasağı belgesinin sahte olduğu belirtildi.

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı?

Son günlerde sosyal medyada hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanacağına dair konuşulan iddialar ve paylaşılan belgeler üzerine İçişleri Bakanı İsmail Çataklı'dan bir açıklama geldi.

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı?

Çataklı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; COVID-19 salgınıyla ilgili alınan tüm tedbirlerin bu güne kadar resmi kanallarla duyurulduğunu belirtirken, bundan sonraki süreçte de olası tedbirlerin yine aynı şekilde duyurulacağını söyledi. Çataklı vatandaşları, kaynağı belli olmayan sahte belgelere itibar etmemesi konusunda uyardı.

"Sokağa çıkma yasağı gündemimizde yok"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara'nın Mamak ilçesinde açıklamalarda bulundu. "Dünyada ikinci dalganın geldiği noktasında bir değerlendirme var. Aynı durumla biz de karşılaşmayalım. Kendi kontrolümüzü kendimiz yapalım" dedi.

"Terör operasyonu yapmıyoruz. Hep beraber bilinçli olmayı ortaya koymaya çalışıyoruz. Vatandaşa tuzak kurup ceza verme anlayışı içinde değiliz." ifadelerini kullanan Bakan Soylu, sokağa çıkma kısıtlaması konusunda ise "Böyle bir şey söz konusu değil, gündemimizde de yok" diye konuştu.

Yeni önlemler gündemde

Koronavirüs vakalarında görülen artış ile birlikte yeni önlemler gündeme geldi. Buna göre vaka sayılarının kontrol altına alınamadığı bölgeler için bölgesel yasaklar uygulanacak.

Salgın seviyesine bakılarak her kente özgü olarak risk durumu göz önünde bulundurularak il, ilçe, mahalle, sokak, köy karantinaları gerekli görülmesi durumunda uygulanacak.

Özellikle İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Konya, Şanlıurfa, Mardin ve Batman gibi kentlerde vaka sayılarında artış gözlemleniyor. İzolasyonun sağlanamadığı bölgeler için hafta sonları sokağa çıkma yasağı uygulanması konuşuluyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap