13 °C

Haftasonu daha da sıcak olacak

İstanbul'da hava sıcaklığının hafta sonu 35 dereceye çıkması bekleniyor.

Haftasonu daha da sıcak olacak

ANKARA- Haftasonu yurt genelinde aşırı sıcakların etkili olması bekleniyor. Sıcaklıklar, Ankara, Karaman, Kırıkkale, Konya ve Niğde de "rekor" seviyeye ulaşacak.

Devlet Meteoroloji İşleri (DMİ) Genel Müdürü Mehmet Çağlar, Türkiye'nin güney, iç ve doğu kesimlerinde Basra kaynaklı sıcak hava dalgasının etkili olduğunu belirtti.

Söz konusu hava akımı nedeniyle hafta sonunda ülke genelinde yüksek sıcaklıkların etkili olacağını bildiren Çağlar, "Özellikle İç Anadolu ile Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ekstrem sıcaklık değerleri yaşanacak" dedi.

 Çağlar, haftasonu beklenen sıcaklıklara ilişkin ise "Cumartesi günü Diyarbakır, Batman, Afyonkarahisar ve Niğde, pazar günü ise Ankara, Afyonkarahisar, Niğde, Kırıkkale, Konya, Karaman, Şanlıurfa ve Batman'da uzun yıllar ortalamalarının üzerinde ve rekor değerler civarında sıcaklıklar yaşanacak" diye konuştu.

Haftasonu bazı illerdeki sıcaklıkların Ağustos ayı en yüksek sıcaklık değerlerinin de üzerinde olacağını kaydeden Mehmet Çağlar, şunları söyledi:

"1 Ağustos Pazar günü Ankara, Karaman ve Kırıkkale'de 41 derece, Niğde'de 39, Karaman'da ise 41 derece sıcaklık bekleniyor. Bunlar söz konusu illerin Ağustos ayı en yüksek değerlerinin de üzerindedir. Ayrıca sıcaklıkların cumartesi günü Diyarbakır'da, pazar günü ise Şanlıurfa ve Batman'da 44 dereceyi bulması bekleniyor."

İstanbul 35 derece olacak

İstanbul'da hava sıcaklığının hafta sonu 35 dereceye çıkması bekleniyor.

Meteoroloji İstanbul Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, Marmara Bölgesi'nde yarından itibaren hava sıcaklıklarında 2-4 derecelik artış yaşanacak.

İstanbul'da 30-32 derecede seyreden sıcaklıkların cumartesi ve pazar günü 35 dereceye çıkacağı tahmin ediliyor. Sıcaklığın yükselmesiyle birlikte nem oranın artması sonucu bunaltıcı bir hava yaşanacak.

Pazartesi sabahı yağışlı hava geçişinin öngörüldüğü kentte, hava sıcaklıkları mevsim normalleri olan 30 dereceye kadar düşmesi bekleniyor.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.