7 °C

Hakkari'de askeri konvoya ateş açıldı

Şemdinli'de, bir grup terörist askeri konvoya ateş açtı

Hakkari'de askeri konvoya ateş açıldı

HAKKARİ - Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde, PKK'lı teröristlerce askeri konvoya ateş açıldı. 

Ortaklar köyündeki Jandarma Karakolu'na gitmekte olan askeri konvoya, yüksek kesimlerde konuşlanmış bir grup terörist tarafından açılan ateşe karşılık verilmesiyle çıkan çatışma, bir süre devam etti. Bölgeye, Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı'ndan helikopterler sevk edildi. 

Hatay'da 1 terörist teslim oldu

Öte yandan, terör örgütünden kaçan 1 teröristin dün Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde güvenlik güçlerine teslim oldu. Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde yer alan terörle mücadele olaylarına ilişkin duyuruya göre, Tunceli'nin Pertek ilçesinde de TKP-ML/TİKKO terör örgütü mensubu bir terörist, dün güvenlik güçlerince yakalandı. Van'ın Başkale ilçesi Böğrüpek köyünde ikamet eden bir vatandaşın evine dün teröristler tarafından atılan el bombasının patlaması sonucu evde maddi zarar meydana geldi. Ayrıca dün, Tunceli'nin Hozat ilçesinde teröristlerce tuzaklanmış 0,3 kilogram A-4 plastik patlayıcı ve 25,3 kilogram amonyum nitrat kullanılarak birbirine paralel şekilde bağlanmış 3 adet, Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesi Mezraa beldesi bölgesinde de yol kenarına teröristler tarafından tuzaklanmış piknik tüpü ile teneke kutu içerisine 0,5 kilogram A-4 plastik patlayıcı ve 7 kilogram TNT kullanılarak birbirine paralel şekilde bağlanmış 2 adet patlayıcı madde bulundu. Güvenlik güçleri önceki gün ise Hakkari'nin Şemdinli ilçesi dağlık arazi kesiminde, teröristlerce araziye saklanmış 400 gram potasyum nitrat buldu. Bulunan patlayıcı maddeler imha edildi. 

7 patlayıcı etkisiz hale getirildi

Güvenlik güçleri, bir haftada 7 patlayıcıyı etkisiz hale getirdi.  Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde yer alan '2008 Yılında Terör Örgütü Mensupları Tarafından Gerçekleştirilen Patlayıcı Madde ve Mayın Kullanma Olayları'na ilişkin duyuruya göre, 26 Temmuz-01 Ağustos 2008 tarihleri arasında askeri birliklerce 7 patlayıcı madde etkisiz hale getirilirken, 5 olayda da patlayıcılar teröristlerce infilak ettirildi. Etkisiz hale getirilen 7 patlayıcıda kullanılan 33,3 kilo amonyum-potasyum nitrat, 5,3 kilo A-4 plastik patlayıcı madde, 2 kilo TNT ile 2 adet anti personel mayını ele geçirildi. 

Duyuruda, teröristlerce gerçekleştirilen 5 olayda da 25 kilo muhtelif patlayıcı, 1 adet mayın ve 1 adet el bombası kullanıldığının tahmin edildiği belirtildi. 

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap