10 °C

Halisdemir, şehit düştüğü yerde ve saatte anıldı

Darbe girişimine katılan generali öldürülen şehit Halisdemir, Özel Kuvvetler Komutanlığında anısını yaşatmak için şehit düştüğü yerde yapılan anıtı önünde, vurulduğu saatte düzenlenen törenle anıldı.

Halisdemir, şehit düştüğü yerde ve saatte anıldı

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katılan generali öldürerek gecenin seyrini değiştiren şehit Astsubay Ömer Halisdemir, Özel Kuvvetler Komutanlığında anısını yaşatmak için şehit düştüğü yerde yapılan anıtı önünde, şehit edildiği saatte düzenlenen törenle anıldı.

Törene, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı, kahraman şehidin eşi Hatice Halisdemir ile bordo bereliler katıldı.

Daha sonra Halisdemir'in darbeciler tarafından şehit edildiği  karargah önünde anma töreni düzenlendi. Bakan Işık, şehidin özgeçmişinin okunmasının ardından yaptığı konuşmada, Halisdemir'in sadece doğduğu topraklara değil aynı zamanda 80 milyonun kalbine defnedildiğini söyledi.

"Gururluyuz. Çünkü bu topraklarda canını hiçe sayarak milletin ve devletin selameti için cepheye koşturan fedakar kahramanların asla bitmeyeceğini biliyoruz." diyen Işık, kahramanların bitmediğini, bundan sonra da bitmeyeceğini belirtti.

Karargah binasına adı verildi

Şehit Astsubay Halisdemir'in adı Özel Kuvvetler Komutanlığı karargahının olduğu binaya da verildi. Karargah binasının önündeki anıtta ise Ömer Halisdemir'in şehit olduğu yerdeki kanı muhafaza edildi. Anıtla şehit Halisdemir'de kendisinde vücut bulan, tarih boyunca hür yaşamış ve hür yaşayacak olan, hür türlü ihanet ve kalleşliğe dur diyen kahraman Türk milleti sembolleştirildi.

Heykelde, Halisdemir'in sol elini kaldırması, Türk milletinin darbecilere ve bütün ihanetlere geçit vermeyeceğini, silah tutan sağ el ise buna tevessül edenlerin cezasız kalmayacağını simgeliyor.

Anıtın arkasındaki rölyefte ise Türk milletinin tarih boyunca bayraklaşan liderlerinden Metehan, Alparslan, Fatih Sultan Mehmet, Ulubatlı Hasan, Çanakkale, Kurtuluş savaşları ile terörle mücadele kahramanları, Atatürk ve silah arkadaşlarıyla bağımsızlığın ve demokrasinin teminatı Meclis yer aldı. Anıtın arkasında ise Özel Kuvvetler Komutanlığının temel prensiplerinden olan, "Durum ve şartlar ne olursa olsun, teslim olmak ve esarete düşmek düşünülemez, şehadet esastır" ifadeleri yer aldı.

"Hepimizin aslan kahramanı..."

Anıtta ayrıca, "Bu anıt 15 Temmuz 2016 gecesi, Türkiye Cumhuriyeti devletinin birlik ve beraberliğine kast eden, milletinin istikbalini ele geçirmeye çalışan darbeci hainlerin elebaşını, Özel Kuvvetler Komutanının, 'Sana vatanımız ve milletimiz adına tarihi bir görev veriyorum, Tuğgeneral Semi̇h Terzi vatan hainidir. Onu karargaha girmeden öldür' emri gereği, şehadet uğruna, vatanı ve milleti adına, tereddüt etmeksizin gözünü kırpmadan vurarak ülkemizi uçurumun kenarından alıp kaderini değiştiren, kutsal sancağımızı yere düşürmeyen, canını hiçe sayarak bedenini hainlere siper edip mübarek şehit kanının muhafaza edildiği bu yerde şehadete ulaşarak bayraklaşan, aziz milletinin bekçisi ataları gibi destan yazan, bordo bereli, asil milletimin fedaisi, vatanımın güzel evladı, şehitlerimizin cennet arkadaşı, Piyade Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir'in, komutanından aldığı emre mutlak itaatinin, çelikleşmiş iradesi ve cesaretinin, yeminine olan bağlılığı ve sadakatinin, vatan sevgisi ve görev aşkının, mertliği ve yiğitliğinin, ecdadından aldığı kudretin yüceliğini göstermek, onu ve yarattığı ölümsüz ruha olan inancımızı, bu vatanın evlatlarına olan umudumuzu nesiller boyu anlatmak ve sonsuza dek yaşatmak için dikilmiştir. Hepimizin aslan kahramanı, vatan sana minnettardır. Ruhun şad olsun" ifadeleri yer alıyor.

Kaynak: AA

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.