4 °C

Harmandalı çöplüğü, enerji santraline dönüştürülecek

İzmir Büyükşehir Belediyesi Türkiye’nin en önemli çevre projelerinden birine imza atacak. Eylül ayından itibaren İzmir’de çöpten elektrik üretiminin başlaması hedefleniyor.

Harmandalı çöplüğü, enerji santraline dönüştürülecek

DÜNYA

İzmir Büyükşehir Belediyesi, uzun yıllardır çeşitli sıkıntılarla gündeme gelen Harmandalı Düzenli Atık Depolama Alanı’nı, elektrik santraline ve yeşil alana dönüştürmek için harekete geçti. Beklenen Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Belgesi’nin 15 Mayıs’ta gelmesiyle projenin önünde engel kalmadı. Alanda rehabilitasyon çalışmaları sürerken, bu yıl içinde deponi gazından elektrik enerjisi üretim tesisi işletmeye alınacak.

Projenin tanıtılması amacıyla tesis alanında basın toplantısı ve inceleme gezisi düzenleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, yürütülen rehabilitasyon çalışmasıyla sızıntı suyu, koku ve görüntü kirliliği gibi sorunların büyük ölçüde ortadan kaldırılacağını söyledi. Kurulacak minimum 15 MW enerji üretim kapasiteli biyogaz tesisiyle yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili çok önemli bir yatırımın hayata geçirilerek çöpten elektrik enerjisi üretileceğini belirten Soyer, çöp döküm sahasının da ağaçlandırılmış teraslara dönüşeceğini dile getirdi.

Alanda 100 gün sonra 160 bin MWh elektrik üretmeye başlayacaklarını ifade eden Soyer, “Burası 100 gün sonra ekolojik ve ekonomik bir İzmir vahasına dönüşüyor. Burada bambaşka bir hikaye yazılıyor. 100 gün sonra İzmir’e yeni bir enerji gelecek. Bu enerji yaratılan algıların değişmesine de fırsat verecek. Geleceğe bırakılacak çok önemli bir tesise kavuşmuş olacağız. Kurulacak tesis üretilecek enerji sayesinde senede en az 20 milyon TL civarında gelir getirecek” diye konuştu.

Harmandalı yeniden doğacak

Rehabilitasyon sürecinin ilk etabı kapsamında 25 bin metrekare alanın bitkilendirme-ağaçlandırma çalışmaları tamamlandı. Alana 13 bin adet kazay ağı, katırtırnağı; 8 bin adet yalancı akasya, limoni servi, erguvan, akçaağaç dikildi. Ayrıca bir ton yulaf tohumu kullanıldı.

Projenin ayaklarından biri de çöp deponi gazından elektrik enerjisi üretecek tesisin kurulması. Bu yatırımla ekolojik ve ekonomik bir değer yaratılmış olacak. Deponi gazından elektrik enerjisi üretim tesisi eylül ayında işletmeye alınacak. Bu kapsamda; santral alanı inşaat çalışmalarına başlandı. Ünitede deneme amaçlı ilk yakma işlemi gerçekleştirildi. Biyogaz tesisi faaliyete geçtiğinde, desülfirizasyon yöntemi ile kirletici unsurlar taşıyan sülfür gazı arıtılarak soğutma işleminin ardından motorlarda yakıt olarak kullanmaya elverişli metan gazı elde edilecek. Gaz motorlarında üretilen elektrik enerjisi ise doğrudan ulusal elektrik dağıtım şebekesine aktarılacak.

LFG Enerji Üretim Tesisinin (Biyogaz Tesisi) faaliyete geçmesiyle birlikte yıllık yaklaşık olarak 80 milyon metreküp metan gazı bertaraf edilerek yine yaklaşık 160 bin MWh elektrik enerjisi üretilecek. Bu değer; 4 kişilik bir ailenin enerji tüketim miktarları göz önüne alındığında 96 bin hanenin enerji ihtiyacını karşılayabilecek güce karşılık geliyor.

Sözleşmenin imzalanmasından itibaren bugüne drenaj ve gaz toplama amacıyla yatay ve dikey çeşitli kesitlerde 21 bin metre biyogaz toplama ve iletim hattı döşendi. Proje devreye alınıncaya kadar döşenen boru miktarı 40 bin metreye ulaşacak.

‘Fiziki Ayırma Tesisi’ ile atıklar sıfırlanacak

Yine rehabilitasyon projesinin kazanımlarından ve ayrılmaz bir parçası niteliğinde olan Fiziksel Ayırma Tesisi’nin süreç içerisinde kurulup faaliyete geçmesiyle birlikte öncelikle sıfır atık projesine uygun bir çalışma tesis edilecek. Biyogaz tesisinin enerji verimliliği de artacak. Geri kazanılabilir atıklar değerlendirilerek ekonomiye kazandırılacak. Daha temiz ve daha sağlıklı bir çevre ile birlikte ülke ekonomisine büyük yarar sağlanacak. Saha bir yandan rekreasyon ihtiyacına cevap verirken bir yandan da pilot ölçekte sera ve tarımsal faaliyetler ile sıfır atık uygulamaları kapsamında atıkların ayrı toplanması, geri dönüşümü, yenilenebilir enerji ve benzeri çevresel konularda öğrencilerin eğitim merkezi odağı haline dönüşerek öğrencilerin ve ilgililerin ziyaretine açılacak.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap