9 °C

Hataylı ayakkabıcılarla Mustafa Kemal Üniversitesi arasında işbirliği

Hataylı ayakkabıcılarla Mustafa Kemal Üniversitesi arasında işbirliği

İrfan Osman HATİPOĞLU / Uzman Mustafa Kemal Üniversitesi

Rektör Şerafettin Canda'nın girişimleri sonrasında Mustafa Kemal Üniversitesi ile ayakkabıcı esnafı arasında işbirliği artıyor. Üniversite ile ayakkabı esnafı arasında yapılan toplantılarda iki taraf arasında karışılıklı ilişkilerin yoğunlaştırılması yönünde kararlar alındı.

Artık Hataylı ayakkabı imalatçılarının yeni ürünler geliştirmek amacıyla inovasyon odaklı çalışmalara girişmesinin artık sırası geldiğini düşünüyoruz. Dünyanın hemen her yerinde ve tüm üretim sektörlerinde üniversite ile reel sektör arasında (şimdilerde bizim pekiştirmeye çalıştığımız türden) işbirliği ve birlikte çalışma geleneği  de var. Çünkü günümüz dünyasında üretilen bilgiler kısa zamanda üretime dönüşüyor ve bir o kadar hızla da  kısa sürede eskimeye başlıyor. Üreticilerin sektörel açıdan rekabet edebilmesi için sürekli yeni bilgilere gereksinimlerinin olacağı çok açık bir geçek gibi duruyor. Bunun yaygın adı da 'inovasyon' yani yenilikçiliktir. Yenilikçilik dediğimiz kavram da ancak üniversite kurumları ile sıkı bir işbirliği ortamı yaratılması sonucu elde edilebiliyor. İşte bu nedenle  Mustafa Kemal Üniversitesi ayakkabı imalatçılarını yeni teknolojilerle buluşturmak ve tüketici eğilimleri saptayarak onların talepleri doğrultusunda ürünler imal edilmesini sağlamak için çalışıyor.

Mustafa Kemal Üniversitesi'nin bünyesinde ayakkabı tasarımı üzerinde eğitim veren program açılmış bulunuyor. Bu programı başlatma konusunda temel amacımız ayakkabı sektörünü tasarım konusunda dışa bağımlı olmaktan kurtarmak. Bu amaç doğrultusunda Hatay ilimizin ayakkabı alanında moda üssü olmasını sağlamak istiyoruz. Ayakkabı sektöründe yeni teknolojilerin üretim süreçlerinde kullanılması, yeni tasarımların geliştirilmesi ve ayakkabı imalatında markalaşmanın yaratılabilmesi için Hataylı ayakkabı imalatçılarının yeni bir başlangıca ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Zaten Mustafa Kemal Üniversitesi olarak uzun zamandır ayakkabıcılık üzerine faaliyet gösteren esnafın sorunlarının çözümü, ayakkabı üretimi konusunda yeni teknolojilerin hayata geçirilmesi ve ayakkabı hakkında tüketici eğilimlerinin saptanması amacıyla çalışmalar yapıyoruz.

Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Şerafettin Canda, konuya ilişkin yaptığı açıklamada görüşlerini "Ayakkabıcı esnafı ile üniversite olarak işbirliğine açık olmamıza karşın, ilişkilerimizi istediğimiz düzeye çıkartamadık. Ayakkabıcılar Odası ile ortak hareket ederek yeni yapılacak ayakkabıcılar sitesine Ar-ge merkezi kuracağız" sözleriyle dile getirmişti. Üniversite rektörü Şerafettin Canda'nın vurguladığı gibi

ayakkabı tasarımı bölümü ve ayakkabıcılar için oluşturulacak ar-ge merkezi çalışmaları ile bugüne kadar ön plana çıkmayı bir türlü başaramayan Hataylı ayakkabı imalatçılarının sesini Türkiye çapında duyurmayı hedefliyoruz. Bu hedefin gerçekleştirilmesini, hayata geçirilmesini sağlayacak süreç başlamış bulunuyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.