16 °C

Hava sıcaklığı 8 derece birden düşüyor

Türkiye'nin büyük bir bölümünde yağış beklenirken, sıcaklıklar da 2 ila 8 derecek düşüyor.

Hava sıcaklığı 8 derece birden düşüyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yapılan son değerlendirmelere göre, Türkiye’nin büyük bir bölümünde genellikle yağmur ve sağanak, Doğu Akdeniz kıyılarında yer yer gök gürültülü sağanak, Doğu Anadolu ve Batı ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Güneydoğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunun yüksekleri ile İç Anadolu'nun kuzey ve doğusunda yer yer karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülmesi beklenen yağışların; Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt, Şanlıurfa'nın kuzey ve doğu çevrelerinde kuvvetli yağmur ve sağanak, Diyarbakır'ın kuzey kesimleri ve Elazığ çevrelerinde kuvvetli karla karışık yağmur ve yükseklerinde kar, Erzurum'un güneyi, Ağrı, Şırnak, Hakkari, Bitlis, Muş, Bingöl, Tunceli çevreleri ile Van'ın güney kesimlerinde ise kuvvetli kar şeklinde olması bekleniyor.

Hava sıcaklığı, Türkiye’nin kuzey ve iç kesimlerinde 2 ila 8 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

Rüzgar ise genellikle güney ve güneybatı, Güney Ege Kıyıları ile Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında kuzey ve kuzeybatı, güneydoğu kesimlerde güneydoğu yönlerden orta kuvvette, Güney Ege, Akdeniz, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da kuvvetli ve zaman zaman kısa süreli fırtına şeklinde esecek.

Yağışların; Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt, Şanlıurfa'nın kuzey ve doğu çevrelerinde kuvvetli yağmur ve sağanak, Diyarbakır'ın kuzey kesimleri ve Elazığ çevrelerinde kuvvetli karla karışık yağmur ve yükseklerinde kar, Erzurum'un güneyi, Ağrı, Şırnak, Hakkari, Bitlis, Muş, Bingöl, Tunceli çevreleri ile Van'ın güney kesimlerinde ise kuvvetli kar şeklinde olması beklenirken Meteoroloji, ani sel, su baskını, yıldırım, heyelan, ulaşımda aksamalar gibi yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiğini bildirdi.

Bazı illerde hava durumu

Ankara: Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu, sabah saatlerinde karla karışık yağmurlu. (6)

İstanbul: Çok bulutlu, (10)

İzmir: Çok bulutlu, sabah ilk saatlerde iç kesimleri sağanak yağmurlu. (16)

Adana: Çok bulutlu ve aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.(14)

Antalya: Çok bulutlu, (18)

Samsun: Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı. (10)

Erzurum: Çok bulutlu ve güneyinde kuvvetli olmak üzere aralıklı kar yağışlı. (3)

Diyarbakır: Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu, yükseklerinin karla karışık yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların kuvvetli olması bekleniyor. (8) 

Bölgelerde hava durumu

Marmara: Çok bulutlu, doğu kesimleri aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, sabah saatlerinde Bilecik ve Bursa'nın yükseklerinin karla karışık yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor.

Ege: Çok bulutlu, iç kesimlerinin yağmur ve sağanak, sabah ilk saatlerde İzmir ve Muğla'nın iç kesimlerinin sağanak yağışlı, sabah saatlerinde Afyonkarahisar ve Kütahya'nın yükseklerinin karla karışık yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. 

Akdeniz: Çok bulutlu, bölgenin doğusu ile Göller Yöresi'nin aralıklı yağmur ve sağanak, yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı, sabah saatlerinde Isparta'nın yükseklerinin karla karışık yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. 

İç Anadolu: Çok bulutlu, bölge genelinin yağmurlu, sabah saatlerinde kuzey ve doğusunun yer yer karla karışık yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor.

Batı Karadeniz: Çok bulutlu, bölge genelinin yağmurlu, iç kesimlerinin yükseklerinin karla karışık yağmur ve yer yer kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Orta ve Doğu Karadeniz: Çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur, Doğu Karadeniz'in iç ve yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olması bekleniyor. 

Doğu Anadolu: Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağmur ve karla karışık yağmur, kuzey ve doğusunun yer yer kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Elazığ'da kuvvetli yağmur ve karla karışık yağmur, Erzurum'un güneyi, Ağrı ve Şırnak, Tunceli, Muş, Bingöl, Bitlis, Van'ın güneyi ve Hakkari'de kuvvetli kar şeklinde olması bekleniyor.

Güneydoğu Anadolu: Çok bulutlu ve bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle yağmur, bölgenin kuzey ve doğusunun yükseklerinde karla karışık yağmur şeklinde olması beklenen yağışların; Diyarbakır, Batman, Mardin ve Siirt çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Kaynak: ANKA

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.