8 °C

HDP, Meclis'teki faaliyetlerini durduruyor

Parti, eş genel başkanlarının ve 7 milletvekilinin tutuklanması sonrası, TBMM çalışmalarını durdurma kararı aldı.

HDP, Meclis'teki faaliyetlerini durduruyor

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ ve 7 milletvekilinin tutuklanmasından sonra 2 günden bu yana Diyarbakır'da toplantı yapan HDP Meclis Grubu ve MYK aldığı kararları açıkladı.

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, "Meclis grubumuz ve merkez yürütme kuruluyla yaptığımız tartışmalar sonucunda demokratik siysaet tarimizin en kapsamlı ve karanlık saldırısı karşısından yasama organındaki çalışmalarımızı durdurmaya ve bir kez daha halklarımızla buluşmaya karar verdik" dedi.

Karar ne anlama geliyor?

Bu kararla HDP Meclis'ten tamamen çekilmeyecek. Ancak HDP'li vekiller Genel Kurul toplantılarına ve komisyonlara katılmayacak. 

Şikayet ve önerileri dinleyeceğiz

Bilgen, "Önümüzdeki günlerde ev ev ,il il, ilçe ilçe dolaşarak haklımızın şikayet ve önerilerini dinleyeceğiz. Demokrasi ve emek güçleri, STK ve meslek birlikleri ve inanç gruplarıyla tartışarak önerilerini alacağız. Yapılan önerileri değerlendirip sonuçları kamuoyuyla paylaşacağız" açıklamasını yaptı.

'Türkiye bir dönüm noktasındadır'

Açıklamadan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ayhan Bilgen, TBMM'deki komisyonlara ve Genel Kurul çalışmalarına katılmayacaklarını belirterek, tutuklanan Eş Genel Başkanlar yerine atama yapılacak mı sorusunu ise, "Bunların hepsini önümüzdeki günlerde halkımızla tartışacağız. Bu ülkede yasama organının bir işlevi var mı, teknik tartışmaların anlamı var mı, halk karar verecek. Nerede, nereye kadar olacağımızı onlarla karar vereceğiz. Türkiye bir dönüm noktasındadır. Böyle küçük ayrıntılarla tartışma yapmak yerine, bu kararın Türkiye için, dünya için ne ifade ettiğini görmek istiyoruz. Biz çok net bir açıklama yaptık, bu açıklamanın gereğini yapacağız. Gündemimizde halkla beraber kararı vermek var" diye yanıtladı.

Kaynak: DHA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.