26 °C

'Hemen o bayraklarınızı indirin'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kerkük'te IKBY bayrağının asılmasını eleştirdi. Erdoğan, "Hemen o bayraklarınızı indirin. Yoksa şu anda geldiğiniz noktadan kusura bakmayın, geri adım atmaya mecbur kalırsınız" dedi.

'Hemen o bayraklarınızı indirin'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zonguldak'ta toplu açılış törenine katıldı. Madenci Anıtı Meydanı'nda Zonguldaklılara hitap eden Erdoğan, Kerkük'teki resmi binalara Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) bayrağının asılmasına tepki gösterdi.

Kerkük'te milli bayrak dışında ikinci bir bayrağın asılmasını yanlış bulduğunu ifade eden Erdoğan, "Irak'ta; Sincar'ıyla Telafer'iyle Kerkük'üyle yeni tezgahlar kuruyorlar. Emin olun onları da başlarına geçireceğiz. Bugün, buradan ilk defa haykırıyorum. Kerkük'te milli bayrağın dışında, orada ikinci bir bayrağın asılmasını kesinlikle yanlış buluyorum. Oradaki o bayrağın sahipleri, şunu bilsinler ki bölücülük yapıyorlar. Ben Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'ne sesleniyorum. Bu yanlıştan bir an önce dönün. Çünkü Kerkük, orada yaşayan Türkmen'iyle Arap'ıyla Kürt'üyle hepsinindir. 'Bizimdir' diyerek, böyle bir iddianın içerisine girmeyin. Onun bedeli de ağır olur. Türkiye ile münasebetlerinizi bozarsınız. Münasebetlerimiz şu anda iyi gidiyor. Bunu bozmayın. Hemen o bayraklarınızı indirin. Sadece Irak milli bayrağıyla orada yola devam edin. Yoksa şu anda geldiğiniz noktadan kusura bakmayın, geri adım atmaya mecbur kalırsınız" diye konuştu.

Kerkük için referandum kararıKerkük için referandum kararı

Kaynak: DHA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap