3 °C

Hey Tekstil, Anadolu'da 4 tesis açıyor

Bektaş, Avrupalı müşterinin Batman'da üretim istediğini belirtti.

Hey Tekstil, Anadolu'da 4 tesis açıyor

GAZİANTEP- Anadolu'da yatırım seferberliğini sürdüren Hey Tekstil'in sahibi Aynur Bektaş, 4 yeni fabrika daha kuruyor.

İstanbul, Çankırı, Nevşehir Hacıbektaş, Kastamonu, Batman'da toplam 8 tekstil ve hazır giyim fabrikasında dünyaca ünlü markalara üretim yapan Aynur Bektaş, yeni yatırımlar için kolları sıvadı.

Batman'da yerel ortakla yaptığı kentin ilk ve en büyük yatırımını büyüten Hey Tekstil, 11 bin metre karelik kapalı alana sahip yeni tesisini bitirdi ve ağustos ayında açacak. Kırıkkale'deki yatırımını ekim ayında tamamlayacak. Nevşehir merkezdeki fabrikanın temelini ağustos ayında atacak olan şirket, Diyarbakır'da da yatırım için yer arayışını sürdürüyor.

Anadolu'da 40 milyon doları aşan yatırımlarıyla "ekonomik açılım" gerçekleştiren ve çoğunluğu kadın binlerce insana iş sağlayan Aynur Bektaş, işçileri ile daha iyi diyalog kurabilmek için de Kürtçe öğrenmeye başladı.

Hey Tekstil'in kurucusu ve Üst Düzey Yöneticisi (CEO) Aynur Bektaş, Anadolu'da yatırım yapmak için büyük potansiyel bulunduğunu, kendisinin burada yaptığı yatırımlarla kalite, verimlilik ve karlılığını artırdığını söyledi.

"Avrupalı müşteri Batman'da üretim istiyor"

Batman'da üç yıl önce yerel bir ortakla kurduğu tekstil ve hazır giyim fabrikasında, geçen yıl krize rağmen 70 kişiyi işe aldıklarını ve şu anda 300 çalışanları olduğunu belirten Bektaş, Batman'daki işçilerinin çok kaliteli üretim yaptığını vurguladı.

Bektaş, Batman'daki yatırımlarını büyüteceklerini ifade ederek, şunları söyledi:

"Orada 11 bin metrekarelik yeni binamız bitti, Ağustos sonu gibi Başbakan açılışını yapacak. Batman'da yüzde 75'i kadın olmak üzere 300 çalışanımız var. Yeni tesiste hedefimiz ilave 1000 işçiye ulaşmak. İlk tesisimiz çalışmaya devam edecek. Benim 70 tane Avrupalı müşterim var. Müşterilerime (malınızı nerede dikelim) diye sorduğumda, ilk ağızdan çıkan Batman oluyor. Üretimin tamamını Avrupa'ya ihraç ediyoruz."

Hey Tekstil gittikten sonra kentin yatırım için çok rağbet gördüğünü belirten Bektaş, "Biz gittiğimizde Batman Organize Sanayi Bölgesi bitmişti, ama dal kıpırdamıyordu. Şu anda birçok tekstilci gidiyor ve birçok yatırım alıyor" dedi.

"Diyarbakır'da 4 bin kişi istihdam edilecek"

"Anadolu'daki beşinci fabrikamız Batman, altıncısı Kırıkkale'de olacak. Önümüzdeki hedef Diyarbakır ile Nevşehir merkez" diyen Aynur Bektaş, Kırıkkale'deki bina yapımının başladığını bildirdi. Bektaş, "Bina, belediyenin olacak biz de oraya 750 kişilik istihdam sağlayacağız. Eğitimlerimiz başladı. Ekim ayı gibi açılacak" dedi.

Nevşehir merkezdeki fabrikanın ağustos ayında temelinin atılacağını belirten Bektaş, fabrikanın 2011 yılında biteceğini, 500 civarında istihdam sağlanacağını kaydetti.

Aynur Bektaş, şöyle devam etti:

"Diyarbakır'da da yer arıyoruz. Ekiplerimiz orada araştırma yaptı. Oradaki kamu yetkililerden cevap bekliyorum, bana bina gösterirlerse hemen başlayacağım. Tesis tekstil ve konfeksiyon üzerine olacak. En kaliteli pamuk orada, iplik ve boyahaneler var. Diyarbakır bana göre tam tekstil merkezi yapılacak bir yer. Orada hedefim ilk etapta 1,250 işçi almak, sonra 4 bine kadar çıkacak."

 

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.