Hidamet Asa’dan Marmarabirlik üzerinden siyaset yapılmasına tepki

Yerel seçimler öncesi, bazı kesimlerin kalan yüzde 20 ürün bedellerini bahane ederek, Marmarabirlik üzerinden siyaset yapılmasına sert tepki geldi. Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, “Bu tür yaklaşımlar art niyetlidir ve kuruma büyük zarar verir” dedi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

BURSA (DÜNYA) – 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler öncesi Marmarabirlik üzerinden siyaset yapılmak istendiğini öne süren Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, 31 Aralık 2018 tarihinde sona eren, son ürün alım kampanyasından ortaklara kalan borcun yüzde 20’lik dilimi üzerinden siyaset yapma yarışında olunduğunu, bu tür yaklaşımları kınadıklarını söyledi.

“Üreticilerimizi mağdur etmedik”

Son ürün alım kampanyasında 351,5 milyon TL bedelle 51 bin ton ürün alımı gerçekleştirildiğini anımsatan Hidamet Asa, “Ürün bedellerinin yüzde 80’i ödenmiş ve yüzde 20’lik kısmı kalmıştır. Marmarabirlik rekolte beyanı esasına göre ürün alımı yapmaktadır. Bu kampanya döneminde verdiği rekolte beyanı miktarınca ürününü teslim eden ortaklarımız ‘rekolte beyan miktarının üzerinde ürünlerimizi alın, bedelini de ne zaman öderseniz ödeyin’ demişlerdi. Kalan ürün bedelleri üreticilerimiz tarafından verilen rekolte beyan fazlalığı olarak teslim edilen ürün miktarları çoğunluktadır. Ürününü satacak yer bulamayan üreticilerimizi mağdur etmemek için 5 bin ton daha fazla ürün alınmıştır. Eğer rekolte beyan fazlası olarak ürün almamış olsaydık, bugün üreticilerimize borcumuz kalmayacak ve ürün bedellerinin tamamı ödenmiş olacaktı. Bazı kişiler bu gerçekleri bildiği halde kalan yüzde 20’ler ile ilgili siyaset yapmakta, bir bardak suda fırtına koparmaya çalışmaktadırlar” dedi.

“1 lira kredi kullanmadık”

Marmarabirlik’in 2004 yılında 159 trilyon TL’lik borcunun silindiğine değinan Asa, görevi devraldıkları 2010 Şubat ayında 43,5 milyon TL vergi ve 98 milyon TL Ziraat Bankasından çekilen DİFİF borcu bulunduğunu hatırlattı. Asa, sözlerini şöyle sürdürdü: “Vergi borcunun bir kısmı hükümetimiz tarafından affedilirken, kalan eski dönemin borçları halen taksitler halinde ödemekteyiz. Daha önce zarar eden Marmarabirlik 2010’dan bugüne hiç zarar etmemiş sürekli kar etmiş, tarihinde ilk defa kendi öz kaynakları ile 2017 yılında 17 milyon TL kar payı dağıtmıştır. Son kampanya döneminde 351,5 milyon TL ürün alımı yapılmış ve göreve geldiğimiz günden bugüne olduğu gibi yine 1 TL kredi kullanılmamıştır.”

Mayıs ayında ödenecek

Ürün bedellerinin kalan son yüzde 20’lik kısmın ortaklara mayıs ayında ödeneceğini açıklayan Hidamet Asa, satışların olumlu yansıması durumunda ödemelerin nisan ayı sonunda yapılacağının da bilgisini verdi. Asa, son kampanya döneminde alınan 351,5 milyon TL tutarındaki ürün bedelleri ödenirken 1 kg ürün satılmadığını ifade etti. Hidamet Asa, ortaklarına, “Kurumu zarara sokacak taleplerde bulunulması doğru değildir. Marmarabirlik sizindir, kurumunuza sahip çıkın. Bir yıl değil, her yıl kazanın” çağrısında bulundu.

Etiketler