6 °C

HİPP, Anadolu'da meyve bahçesi arıyor

Ereğli bölgesi, Niğde, Denizli, Antalya'nın kuzey kesimleri, Kahramanmaraş ve Isparta'da meyve yetiştirmek istiyor.

HİPP, Anadolu'da meyve bahçesi arıyor

KAYSERİ - Alman organik bebek maması HİPP, ürünlerinde kullanacağı organik meyveleri yetiştirmek üzere Anadolu'da meyve bahçesi arıyor.

HİPP, Türkiye'de organik meyve plantasyon projesini hayata geçirmeyi hedefliyor. 2007 yılında aldığı kararla kendi plantasyonunu kurma hedefiyle yola çıkan HİPP, elma fidanlarını yetiştirerek dikime hazır hale getirdi.

Ereğli bölgesi, Niğde, Denizli, Antalya'nın kuzey kesimleri, Kahramanmaraş ve Isparta, projenin uygulanabileceği bölgelerin başında geliyor. Bu bölgeler, meyve bahçelerinde yetişecek ürünlerin türlerine göre seçiliyor. Elma, meyve bahçelerinde en yoğun biçimde yetişecek ürünken, şeftali, kayısı ve vişne de projeye dahil olacak meyveler arasında bulunuyor.

HİPP'in organik meyve plantasyon projesi için arazide alt sınırın en az 500 ya da 600 dekar olması, arazide yeterli tarımsal sulama suyu bulunması ve güvenli bölgede yer alması gibi koşullar ön görülüyor.

HİPP, meyve plantasyonu projesiyle 300 ile 500 kişinin istihdam edilmesini sağlayacak. İhraç edilecek ürünlerle de ülkeye ciddi boyutta döviz girdisi sağlanıp, organik bir tesisin yeni girişimleri de teşvik edeceği belirtiliyor.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.