15 °C

Hollanda’nın İzmir fahri konsolosu Özkardeş oldu

Hollanda Fahri Konsolosu olarak atanan Oğuz Özkardeş, düzenlenen törenle mazbatasını Hollanda Büyükelçisi Ron Keller’in elinden aldı.

Hollanda’nın İzmir fahri konsolosu Özkardeş oldu

İZMİR(DÜNYA)

Özkardeş Grubu Yönetim Kurulu Başkan Vekili İzmirli İşadamı Oğuz Özkardeş, Hollanda İzmir Fahri Konsolosu olarak bu ülkeyi İzmir ile birlikte 6 Ege kentinde temsil edecek. İzmir Vergi Rekortmeni İşadamı Karel Dutilh’in 2 yıl önce vefat etmesinin ardından Hollanda Fahri Konsolosu olarak atanan Oğuz Özkardeş, düzenlenen törenle mazbatasını Hollanda Büyükelçisi Ron Keller’in elinden aldı. 

Hotel Kaya Thermal’de Hollanda’nın milli günü olarak kutlanan “Kral Günü” nde aralarında İzmir Valisi Mustafa Toprak, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya ile iş dünyası temsilcilerinden oluşan binin üzerinde davetliyi ağırlayan Oğuz Özkardeş, Hollanda Kraliyet Şovalye Nişanı sahibi Rahmetli Karel Dutilh’den sonra bu göreve gelmenin büyük bir sorumluluk olduğunu ifade söyledi. Hollanda ve Türk Hükümetlerinin uzun bir araştırma sürecinin ardından 24 Aralık 2014 tarihinde kendisini resmi olarak Hollanda Fahri Konsolosluğu görevine atadığını vurgulayan Özkardeş, , “Bugün mazbatamı aldım. Bu benim için büyük onur. Türkiye ile 400 yıldır hiç bozulmadan süren ticari ilişkileri bulunan bir ülkenin İzmir’deki temsilcisi olmanın mutluluğunu yaşıyorum.  İzmir ile birlikte Denizli, Aydın, Uşak, Kütahya ve Manisa da sorumluluk saham içinde bulunuyor. Burada yaşayan, turist olarak ülkemize gelen Hollanda vatandaşlarına ve Hollanda devleti özel görevlilerine elimden gelen desteği bana tanınan yetki ve imkanlar çerçevesinde vereceğim. Türkiye ve Hollanda ilişkilerinin daha da gelişmesi için elimden gelenin en iyisini yapacağım” dedi. 

İlişkileri daha da geliştirecek

Hollanda ile Türkiye arasında bu yılın sonunda 15 milyar dolarlık bir ticaret hacmine ulaşılmasının beklendiğine, Türkiye’de 2 bin 200’ün üzerinde Hollandalı şirketin faaliyet gösterdiğine dikkat çeken Özkardeş, Hollanda’nın şu anda yüzde 12’lik pay ile Türkiye’ye en çok doğrudan yabancı yatırım yapan dördüncü ülke durumunda olduğunu söyledi.  İki ülke arasındaki ilişkilerin 400 yıldır sorunsuz sürdüğünü anlatan Özkardeş, “Bölgemize Hollandalı firmaların ilgisi artıyor. İki ülke arasında yenilenebilir enerji, bilişim, sağlıklı yaşam, mesleki eğitim, gayrimenkul alanlarında işbirlikleri ve ortak yatırımlara imza atılabilir. Bölgemiz bu konularda büyük bir potansiyele sahip. Ben başta kültürel ve sosyal ilişkilerin gelişimi ile ticari faaliyetlerde Hollanda Ticaret Destek Ofisi’ne katkı sağlayacağım” dedi.
 
Törende, Hollanda Büyükelçisi Ron Keller de yeni görevi için Oğuz Özkardeş’i kutlarken, kendisinin İzmir’de bu görevi en iyi şekilde yerine getireceğine inandıklarını söyledi. İki ülke arasındaki ilişkilerin her yıl artığını dile getiren Keller, İzmir ve Ege Bölgesi’nin de birçok Hollandalı yatırımcı için potansiyel oluşturduğunu kaydetti. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap