11 °C

İBB Başkanı: Sopa alıp, UBER'cileri kovalamakla olmuyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, UBER ve taksiciler arasında yaşanan gerginliklere ilişkin açıklamalarda bulundu.

İBB Başkanı: Sopa alıp, UBER'cileri kovalamakla olmuyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, UBER-taksi gerilimiyle ilgili olarak, "Eline sopa alıp sokakta UBER'cileri kovalamakla olmuyor. Yerlisini yaparsak bunu çözmüş oluyoruz. UBER, aslında rahatlık demek" değerlendirmesini yaptı.

İBB Başkan Uysal şunları söyledi: “Taksiye binen de bindiren de yerli ama o sistem sayesinde başkalarının aldığı kararlara uymak durumunda kalıyor. Biz de Büyükşehir olarak onun yerlisini yaptık; İtaksi.. Aslında sistem olarak aynı sistem, ama birisinde kararı ABD’de New york’ta birileri veriyor, diğerini ülkemizde bu konunun ilgililerinin oluşturduğu bir ekip veriyor. Çok güzel ama bazen bakıyoruz. Yaklaşık 18 bin taksicimiz var dersek 5 bin civarında üyemiz var. Niye taktırmıyorlar? Şoför diyor ki, ‘başkanım, kamera koyup bizi takip ediyorlar içeride’. İyi baba, bundan başka da çaresi yok yani. Neticede UBER dediğimiz zaman, buna karşı çıkmak, bunu yerli yapmak demek ‘eline sopa alıp sokakta ubercileri kovalamakla olmuyor. Yerlisini yaparsak bunu çözmüş oluyoruz.”

"UBER aslında rahatlık demek"

Yerli ürünlerin kullanımının önemini bir kez daha altını çizen Başkan Uysal, “UBER, aslında rahatlık demek. Şoförle müşterinin birbirine güvenini sağlaması demek. Biz o konfordan uzak kalmamalıyız. Ama o konforu yaşarken de yurtdışındaki bir insanın kararıyla taksicimiz ve içindeki müşteri birbiriyle kavga eder hale düşmemeli. Yemek, kartı, iş yerleri adına, çalışanlar adanına bir rahatlıksa, yemeği yiyenle yemeği ikram edenle arasındaki o ilişkinin kararını çok uzaklarda birileri vermemeli. O konforum bizim de sağlayabilmemiz lazım” şeklinde konuştu.

Taksilerde yeni dönemTaksilerde yeni dönem

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.