İçişleri Bakanlığı'ndan sokağa çıkma yasağı açıklaması

Koronavirüs önlemleri kapsamında 31 ilde getirilen 2 günlük sokağa çıkma yasağına 63 milyon 640 vatandaş uydu. İçişleri Bakanlığı, kuralı ihlal eden 2 bin 756 kişi hakkında işlem yapıldığını duyurdu.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İçişleri Bakanlığı, 31 ildeki sokağa çıkmaya yasağına ilişkin bir açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Koronavirüs tedbirleri kapsamında 31 ilimizde dün gece saat 24.00 itibarıyla sokağa çıkma yasağı başlamış olup yarın gece saat 24.00’a kadar devam edecektir.

Söz konusu yasak kapsamında 31 ilimizdeki vatandaşlarımızın mağdur olmaması için ekmek gibi zorunlu ihtiyaçları valilik ve kaymakamlıklarca oluşturulan vefa sosyal destek grupları, yerel yönetimler, muhtarlar ve fırın esnafı vasıtasıyla karşılanmaktadır.

31 ilimizde toplam 63 milyon 640 bin vatandaşımızın neredeyse tamamı sokağa çıkma yasağı kapsamında evlerinde kalarak alınan karara yüksek bir oranda uyum sağlamıştır.

2 bin 756 kişi hakkında işlem yapıldı

Ancak bazı illerimizde az sayıda da olsa alınan kararlara uymayan vatandaşlarımıza Umumi Hıfzıssıhha ve TCK’nın ilgili kanun maddeleri kapsamında adli ve idari işlem uygulanmıştır. Bu kapsamda sokağa çıkma yasağı başladığı andan itibaren bu kuralı ihlal eden 2 bin 756 kişiye adli/idari işlem gerçekleştirilmiştir.

Vatandaşlarımıza, koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında aldığımız tedbirlere, göstermiş oldukları duyarlı yaklaşımdan dolayı teşekkür ederiz."