13 °C

İhsanoğlu'na: Bunlar monşer

Başbakan Erdoğan isim vermeden Ekmeleddin İhsanoğlu'nu eleştirdi. Erdoğan, cumhurbaşkanı adayı İhsanoğlu için "bunlar monşer" ifadesini kullandı

İhsanoğlu'na: Bunlar monşer

ERZURUM - Başkan Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçim kampanyası dolayısıyla Erzurum'da, İstasyon Meydanı'nda düzenlenen mitingde, halka hitap etti.

Başbakan Erdoğan, yeni bir seçime hazırlandıklarını, 10 Ağustos’ta bir kez daha sandık başına gideceklerini belirterek “Cumhuriyet tarihinde ilk kez halk cumhurbaşkanını doğrudan seçecek. Burada aracılar olmayacak. Vekiller olmayacak. Vekiller değil asıllar seçecek. Böyle dedik, Anayasayı değiştirdik ve ve işte 10 Ağustos’ta ilk kez bu seçimi gerçekleştireceğiz" dedi.

2007’de 10. Cumhurbaşkanının görev süresi dolduğu dönemde cumhurbaşkanı adayı olarak Abdullah Gül’ü belirlediklerini ve o dönemde karşılaştıkları engelleri anımsatan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Bir hukuk cinayeti işlediler. Kim yaptı bunu? CHP, CHP’nin yandaşı emekli hukukçular yaptı. Bazı yüksek mahkemeler bu hukuk cinayetine maalesef destek verdi. Bize, yani AK Parti’ye cumhurbaşkanı seçtirmek istemediler. Önce genel seçim kararı aldık, ‘madem siz bize cumhurbaşkanı seçtirmiyorsunuz biz de halka gideriz’ dedik. 22 Temmuz’da halkımız bize yüzde 47 oy oranıyla destek verdi. Aynı anda Anayasa'yı değiştirmek için adımlarımızı attık, ne dedik? ‘Bırakın cumhurbaşkanını halk seçsin’ dedik. Cumhurbaşkanı 5 yıllık dönem için seçilsin dedik, iki dönem yapmak mümkün olsun, dedik. Bu değişikliği yaptık ama Çankaya’dan veto yedik. Bir kez daha aynı değişikliği yaptık. Bu sefer Çankaya halk oylamasına götürmek zorunda kaldı. Halka gittik, halka sorduk, ‘cumhurbaşkanını halk seçsin mi seçmesin mi’ dedik. Siz yüzde 69 oy oranıyla ‘evet’ cumhurbaşkanını evet halk seçsin’ dediniz."

Milletin ferasetine, basiretine yıllar boyu inanılmadığını, itimat edilmediğini, "millet seçemez, millet anlamaz, millet beceremez, başaramaz, devlet idaresinden, siyasetten millet anlamaz, bunlara aklı ermez" denildiğini ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Merhum Adnan Menderes işte bu zihniyete isyan ederek iş başına geldi. Milletin sevgilisi oldu. Merhum Turgut Özal, milleti tahkir eden bu zihniyete karşı geldi, milletin sevgilisi oldu. Millet neyi seçtiyse bu CHP bu darbeci zihniyet onun karşısında oldu. Millet neyi sevdiyse neyi beğendiyse Bu CHP bu darbeci zihniyet onun karşısında oldu. 2007 yılında bizim cumhurbaşkanımızı engellemek isteyen kim? CHP ve yandaşları... Biz cumhurbaşkanını halk seçsin dediğimizde buna itiraz eden kim? CHP ve yandaşları. Şu anda darbeleri, vesayeti savunan kim? CHP ve yandaşları... Bu CHP cumhurbaşkanını Meclis'in seçmesini engelledi, halkın seçmesine 'hayır' dedi. Şimdi utanmadan sıkılmadan halkın karşısına çıkıyor ve halktan oy istiyor."

"Bunlar bu defa sandıkta bambaşka bir ders almalıdır"

Miting alanındakilere "10 Ağustos'ta sandıkta bunlara gereken dersi vermeye var mıyız" diye seslenen Erdoğan, Gazi Mustafa Kemal'in Kurtuluş mücadelesine Samsun'dan başladığını, Erzurum'dan önce Samsun'da bulunduğuna değinerek "Samsun'un sizlere selamı var. Samsun'dan Canik'e geçtim. Canik'te bir miting, selamları var. Tekkeköy'e geçtim. Oradan size çok çok selamları var" diye konuştu.

İstiklal mücadelesinin, istikbal mücadelesinin en önemli ayağı Erzurum'da olduklarını söyleyen Erdoğan, şunları belirtti:

"Sizin tarihi misyonunuz ne emrediyorsa ben inanıyorum ki sizler 10 Ağustos'ta onu yapacaksınız. Bunlara prim vermeyeceksiniz. Bunlar bu defa sandıkta bambaşka bir ders almalıdır. Pensilvanya'ya da en güzel cevabı siz vereceksiniz. Beraber çalışıyorlar biliyorsunuz. Gerekli olan dersi alacaklar. Niye? Milli güvenliğimize ihanet edenlere bu sandık en güzel ders yeridir."

"Tablet girmeyen ev kalmayacak"

Erdoğan, göreve geldiklerinde Türkiye'de eğitimin çökmüş bir halde olduğunu, çalışmaya girişerek, derslik sayısını neredeyse 250 bine ulaştırdıklarını anlattı.  Daha da devam edeceklerini söyleyen Erdoğan, şunları belirtti:

"81 vilayette üniversitemiz var mı artık? Var. Harçlar kalktı mı? Kalktı. Burslar arttı mı? Arttı. Beslenme yardımı arttı mı? Arttı. Şimdi artık sınıflarda etkileşimli tahtaları yerleştiriyoruz, tablet bilgisayarları dağıtıyoruz. Modern dünya neye sahipse benim dadaşımın yavrusu da ona sahip olacak. Biz buna da 'hayır' dedik. Daha fazlası olacak. İnşallah şu anda önümüzde 10 milyon tablet bilgisayar ihalesi var. Bunu yapacağız. Artık tablet bilgisayarın girmediği ev kalmayacak."

Cumhurbaşkanlığı seçimine 34 gün kaldığını belirten Erdoğan, miting alanındakilere "Kapı kapı dolaşmaya var mıyız" diye seslendi. Alandakilerden olumlu yanıt alan Erdoğan, "İnşallah 10 Ağustos'ta saba yelinin o getirdiği ferahlık içerisinde akşam hep birlikte zaferi kutlarız" diye konuştu.

"Bunlar monşer..."

Seçilmiş bir cumhurbaşkanının Türkiye'nin büyümesine, kalkınmasına, ilerlemesine çok büyük katkı sağlayacağına vurgu yapan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bir cumhurbaşkanı adayına soruyorlar, 'Siz yollarla ilgilenecek misiniz'. O aday da diyor ki: 'Ben cumhurbaşkanıyım, benim yollarla ne işim var'. Allah, Allah, cumhurbaşkanının yolla işi olmaz mı, metroyla işi olmaz mı, tünellerle, viyadüklerle işi olmaz mı? Bunlar monşer, monşerlerin bu tür şeylerle işi olmaz. Kardeşlerim biz hizmetkarız, bizim yollarla işimiz olacak. Cumhuriyet tarihinde, 79 senede 6 bin kilometre yol yapılmışken, 12 senede 17 bin kilometre yolu nasıl yaptıysak bundan sonra da bu yolların yapımına inşallah seçmeniz halinde cumhurbaşkanınız olarak da devam edeceğiz. Çünkü cumhurbaşkanı yürütmenin başı olarak bunları da takip edecek, bunları da koşturacak. İnşallah bunların da açılışlarında başbakanımızla bakanlarımızla bir arada olacağız, beraber olacağız, sorumluluğunu taşıyacağız. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, beraber olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız, cumhurbaşkanı bu."

"Daha fazla hizmet için bir üst makama doğru ilerliyoruz"

İstirahate çekilmediklerini, mola vermediklerini dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

"Tam tersine biz millete hizmet için, Erzurum'a daha fazla hizmet, inşallah, getirebilmek için bir üst makama doğru ilerliyoruz. Türkiye'nin de Erzurum'un da her meselesi, değerli kardeşlerim, yeni dönemde bizim meselemiz olacak. Cumhurbaşkanı cumhurun yani halkın hizmetindedir. 12 yıl boyunca sizlere nasıl hizmet ettiysek aynı şekilde daha da fazlasıyla cumhurbaşkanlığı makamında da sizlere hizmet etmeyi inşallah sürdüreceğiz." 

Türkiye Cumhuriyeti'nin bayrağının, parasının, pasaportunun itibarını artırdıklarını ve daha da artıracaklarını bildiren Erdoğan, AK Parti olarak son 12 yılda çok büyük eserler ve projeler kazandırdıklarını anlattı. 

Erdoğan, Ovit Tüneli'nin sadece Türkiye'nin değil, dünyanın sayılı tünellerinden biri olduğunu belirterek "Cumhurbaşkanı seçilsem de bu büyük projeyi adım adım takip edecek, tamamlanmasını temin edeceğim. İnşallah 2015 yılı sonunda açılışı da birlikte yapacağız" dedi.

Bir başka gurur projesinin de Kop Tüneli olduğunu söyleyen Başbakan Erdoğan, tünelle Trabzon-Gümüşhane-Bayburt-Erzurum yolunu Karadeniz limanlarına bağladığını ve mevcut yolu 7 kilometre kısalttığını, tünelin 2015 yılında tamamlanacağını dile getirdi.   

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.