29 °C

İkinci nükleer santraline G.Kore talip

Sinop'a kurulması planlanan ikinci nükleer santral için KEPCO ile EÜAŞ işbirliği anlaşması imzalayacak

İkinci nükleer santraline G.Kore talip
ANKARA - Mersin-Akkuyu'ya nükleer santral yapılması için Rusya ile görüşmeler sürerken, Sinop'a kurulması planlanan ikinci nükleer santral için de Güney Kore ile masaya oturmaya hazırlanılıyor.
Bugün, Güney Kore Elektrik Enerjisi Şirketi (KEPCO) ile Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) arasında, nükleer enerji alanında bir işbirliği anlaşması imzalanacak.
Söz konusu anlaşma İstanbul'da yapılacak Türkiye-Kore İş Forumu'nun ardından imzalanacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın da şahitlik edeceği anlaşmaya, Türkiye adına EÜAŞ Genel Müdürü Sefer Bütün, Güney Kore adına da KEPCO üst yöneticisi imza koyacak.
Söz konusu anlaşmanın ardından teknik çalışma başlayacak, teknik çalışmaların olumlu sonuçlanması durumunda da iki ülke arasında daha önce Rusya ile olduğu gibi bir hükümetlerarası anlaşma imzalanacak.
Sinop'a nükleer reaktör yapımı konusunda geçtiğimiz haftalarda görüşmeler yapan ve Sinop'ta incelemelerde bulunan KEPCO, geçtiğimiz ay da Birleşik Arap Emerliklerinde açılan 20 milyar dolar değerinde 4 reaktörden oluşacak nükleer santral ihalesini kazanmıştı. 
Bu arada dün Moskova'ya giden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci başkanlığı heyetin, nükleer santral yapımı konusunda Rus heyetiyle bir araya geleceği öğrenildi.
Söz konusu toplantı sırasında Türkiye'nin öngördüğü Hükümetlerarası Anlaşmaya ilişkin taslağın Rusya tarafına iletileceği belirtildi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap