6 °C

İlk seans yatay geçildi

İMKB'de yurtdışına bağlı dengeli görünüm devam ediyor. Endeks ilk seansı 24 puan düşüşle 70.536 puandan kapattı.

İlk seans yatay geçildi

İSTANBUL - Sabahki yükseliş eğilimini koruyamayan İMKB, ilk seansı yatay hareketle 24 puan kayıpla 70. 536 puandan kapattı.

Asya borsaları bu sabah yükselişle kapanırken piyasalar, G-20 toplantılarından çıkacak sonuçlara odaklanmış durumda. ABD futureları ekside hareket ederken Avrupa borsası artıda yatay işlem görüyor.

ABD verileri ve dış piyasaları izleyen İMKB ise ilk seansı yatay hareketle 24 puan kayıpla tamamladı. İlk seansta en yüksek 71.052 puanı gören endeks, satışlarla da 70.188 puana kadar geriledi. Seans 70.536 puandan kapanırken, 1.2 milyar lira işlem hacmi kaydedildi.

Yurtiçinde Merkez Bankası, Eylül ayı Ödemeler Dengesi İstatistikleri'ni açıkladı. 2009 yılı eylül ayında 1 milyar 19 milyon ABD doları açık veren cari işlemler hesabı, bu yılın aynı ayında 4 milyar 79 milyon ABD doları açık verdi.

Ayrıca Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, küçük ve orta ölçekli işletmelere (KOBİ) toplam 3 milyar liralık kredi destek paketini açıkladı.

Buna göre; İhracat Kredi Destek Programı'nın üst limitinin işletme başına 200 bin dolar olacak. Ölçek Endeksli Büyüme Kredisi Destek Programı kapsamında işletme başına verilecek mikro ölçekli kredinin üst limitin 30 bin lira, küçük ölçekli işletmeler için üst limitin 50 bin lira, orta ölçekli işletmeler için üst limitin ise 80 bin lira olarak belirlendi.

Yurtiçinde Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) bugün toplanacak. Piyasa faizlerin sabit kalacağı konusunda hemfikir olsa da, MB'nin bugünkü toplantıda kullanacağı dil merak ediliyor.

Bu arada Kapalıçarşıda Dolar 1.4220 TL'den, Euro 1.9540 TL'den el değiştiriyor. Uluslararası piyasada euro/dolar 1.3742 seviyesinde.

Diğer yandan 8 Ağustos 2012 vadeli kıymette bileşik faiz yüzde 7.73 ile dünün üzerinde yer alıyor. Gösterge faiz dün yüzde 7.70 seviyesinden kapanmıştı.

***

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.