İmamoğlu: Cumhurbaşkanıyla konuşmak için bir engelim yok

Ekrem İmamoğlu, "Bu ülkenin Cumhurbaşkanıyla, bakanlarıyla konuşmak için bir engelim yok" dedi. Hem kendisinin hem hükümetin taleplerinin olabileceğini söyledi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, seçim süreci ve başkanlığı döneminde yapacaklarına ilişkin FOX TV yayınında açıklamalarda bulundu.

AK Parti'nin seçim iptali başvurusu için "Tam bir temenni, delil yok" diyen İmamoğlu, şöyle konuştu:

"Seçimi kaybetmenin kazanmak kadar doğal olduğunu unuttular ve bu yapılanlar AK Parti'ye de zarar verdi. Türkiye'nin bütün seçimleri nasılsa 31 Mart'ta öyleydi. Bizim bazı kaygılarımız vardı, öncesinde bunları reddedenler ne oldu da seçimi kaybedince tam tersini söylediler? Bizim bir yetkimiz yok, kurullarda sadece bir temsilcimiz var. İşinize gelmediğinde insanları terörist ilan ederseniz kaybedersiniz.

Ben artık Sayın Yavuz'u izlemiyorum, sözlerinin bir kıymeti yok çünkü söyledikleri dayanaksız, uydurma. Üstelik bunları koca koca gazetelerin manşetine taşıyorlar. Büyükşehir oylarında sorun var ama 25 ilçeyi kazanırken sorun yok. Tüm oylar aynı sandıktan çıkıyor, bu ayrımı nasıl yapıyorlar. Parti olarak bir revizyona ihtiyaçları var. Çünkü kişisel hırsları nedeniyle kurumları zan altında bıraktılar."

İmamoğlu, seçim gecesi veri akışını kesen Anadolu Ajansı için, "Neredeyse 12 saat veri aktarmadı. Başka kaynak yok. O yapılan 100 yılın medya rezilliği oldu. Soru önergesi ve bir komisyon kurulması noktasında milletvekillerimiz de girişimde bulundular" bilgisini verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin önünde bir engel olmadığını belirten İmamoğlu, "Cumhrubaşkanı Erdoğan ile görüşmemek, konuşmamak gibi nasıl bir engelim olabilir? Biz akraba değiliz, tanışıklığımı yok, görüşürsek bu memleket için görüşeceğiz. Bu ülkenin Cumhurbaşkanıyla, bakanlarıyla konuşmak için bir engelim yok. Taleplerim olacak, belki onların talepleri olacak" dedi.

"Spor kulüpleri ile işbirliği yapabiliriz"

Ekrem İmamoğlu, dün başlayan belediye başkanlığı görevine ilişkin olarak da şunları kaydetti:

"Sayın Cumhurbaşkanı ve hükümetin 2023'e kadar, bizim de 2024'e kadar önümüzde seçim yok. Artık üretmeye, hizmet etmeye bakalım. Gelmiş geçmiş en demokrat belediye başkanı olmayı hedefliyorum. Dünyaya bile bu alanda örnek olabiliriz. Öğrenciler için aylık ulaşım kartını 50 liraya indirmek ilk işlerimizden olacak. Oğlum, 'Baba unutma Saraçhane'deki belediye binasını kütüphane yapacaktın' dedi. Kulüplerle İstanbul'u dünyada tanıtmaları için çok güzel işbirliği yapabiliriz. Bu konuda şanslıyız 100 yıllık kulüplerimiz var."