16 °C

İnce: Daha fazla oy alacağım, yakında göreceksiniz

Hafta sonu yapılan CHP Kurultayı'nı değerlendiren genel başkan adayı Muharrem İnce,"Her türlü Ali Cengiz oyununu yaptılar. Çok daha fazla oy alacaktım. Alacağım zaten, göreceksiniz yakında." diye konuştu.

İnce: Daha fazla oy alacağım, yakında göreceksiniz

CHP'nin 36. Olağan Kurultayı'nda genel başkanlık için yarışan ve Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu karşısında 790'a karşı 447 oyla kaybeden Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Kurultay'la ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun, "Bu mükerrer 49 imzayı bana değil, İnce'ye yazın." diyerek divana dilekçe gönderdiğini anımsatan İnce, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Genel Başkan, 49 delegenin sahibi mi? Devir hakkı mı var? Genel Başkan'ın, 49 delegenin imzasını, iradesini devretme hakkı mı var? Bu bir keyfiliktir. CHP'nin Genel Başkanı keyfi davranamaz, lütufta bulunamaz. Ben bu lütfu kabul etmedim. 127 imzayı bulamadı diye yaygara koparanlar, 447 oya ne diyecekler, nasıl açıklayacaklar? Genel Başkan, 291 delegenin imzasını almış, oyunu alamamış. Bana bağışladığı o 49 lütuftan, aldığım 447 oyun içinden 49'u kendisine iade ediyorum. CHP, AKP'ye benzememeli. Bu görüntüler, CHP'nin AKP'ye benzeme görüntüleridir. Sayın Genel Başkan, adalet yürüyüşünü gerçekleştirirken, Erdoğan, 'Benim lütfumla yürüyorsun' demişti. O zaman, 'O senin lütfun değil, o demokratik bir haktır' diyerek Sayın Genel Başkan'a sahip çıkmıştım. Bugün olsa yine aynı şeyi yaparım. Çünkü ben ülkemde demokrasi istiyorum."

"Algı operasyonundan Kılıçdaroğlu'nun bilgisi var"

"Ülkemde demokrasi isterken partimde de demokrasi istemek en doğal hakkımdır." diyen İnce, değerlendirmelerine şöyle devam etti:

"Nasıl ki Sayın Genel Başkan'ın yürüyüşü Tayyip Erdoğan'ın lütfu değil, Genel Başkan'ın bir demokratik hakkıysa benim de aday olmak Genel Başkan'ın lütfu değil, demokratik hakkımdır. Ama ne yazık ki algı operasyonu yarattılar. 'İmzayı bulamadı, imzayı bulamayan nasıl aday olup kazanacak' diye, tam bir ali cengiz oyunu içindeydiler. Ama bunu millet gördü, bunun farkında. Kurultayda genel başkan olabilirsiniz ama milletin gönlünde genel başkan olmak başka bir şeydir. Ben kurultay delegelerinden yeterli oy alamadım ama milletin gönlünde çok önemli bir yer aldığımı görüyorum."

"Saraydaki mantık CHP'ye bulaşmasın"

Muharrem İnce, "Algı operasyonunun Kılıçdaroğlu'nun bilgisi dahilinde olup olmadığı" sorusuna, "Tabii ki..." karşılığını verdi. İnce, açık bir kural varken nezaket, lütuf olamayacağını ifade etti.

Kendisinin nezakete, lütufa ihtiyacı olmadığını vurgulayan İnce, "Bu 49 delegeye karşı nezaketsizlik, yanlışı kim yaparsa yapsın, onun karşısına dikilmek boynumun borcu." dedi.

İnce, "Türkiye'de demokrasi isterken iyi, CHP'de demokrasi isterken kötü. Böyle bir şey olamaz. CHP bu kafayla giderse Türkiye'ye umut olamaz. Umut olmasını istiyorum. Erdoğan, 'benim lütfumla yürüyorsun' diyor, 'benim lütfumla aday oluyorsun' diyorsun. Aynı mantık. Saraydaki mantık CHP'ye bulaşmasın istiyorum." diye konuştu.

CHP'li İnce, 300'e yakın delegenin imzasını alıp, oyunu alamamanın millete nasıl anlatılacağını sordu.

"Partimi yıpratmam"

Aldığı oy oranını nasıl bulduğunun sorulması üzerine İnce, her türlü şeyin yapıldığını, konuşmasından sonra olayın soğutulduğunu, "İmza bulamadı." denildiğini aktardı.

İnce, "Her türlü Ali Cengiz oyununu yaptılar. Çok daha fazla alacaktım. Alacağım zaten, göreceksiniz yakında." değerlendirmesinde bulundu.

Mükerrer oylara ilişkin hukuki başvurusunun olup olmayacağına yönelik soruya karşılık İnce, partisini yıpratmayacağını bildirdi.

Tüzük kurultayını seçimli kurultaya taşımaya yönelik değerlendirmesinin sorulması üzerine İnce, bunları şimdi konuşmanın anlamsız olduğunu belirtti.

İnce, "Başarısız olsunlar, top bana gelsin." mantığında bir siyasetçi olmadığını, CHP'nin başarılı olması için mücadelesini sonuna kadar sürdürdüğünü vurgulayarak, "Sokakta oldum, tribünlerde oldum, örgüt tabanında oldum, vatandaşta oldum, hepsinde oldum, gönüllerde oldum, delegelerde de olacağım. Onlar da bu memleketin evladı, onlar da kötüye gidişatı görecekler, orada da olacağım." dedi.

"MHP'den, AKP'den alacağımız demokrasi dersi yok"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti çevrelerinin kurultaylarıyla ilgili sözlerini eleştiren İnce, şunları söyledi:

"Bu yüzsüzlüktür. Sizin nasıl saray darbesiyle Başbakan değiştirdiğinizi biliyoruz. Zorla, ağlatarak istifa ettirdiğiniz belediye başkanlarını biliyoruz. Bizim MHP'den, AKP'den alacağımız demokrasi dersi yok. Onların yaptığı kongrelere göre, bizimkisi demokratiktir. Ama biz kendimizi AKP ile kıyaslamayız. Biz kendimizi kendi değerlerimizle, çağdaş dünya ile kıyaslarız. Oraya göre kıyasladığımızda bizimki de antidemokratiktir. CHP tarihine ve benimsediği ilkelere göre kıyaslandığında antidemokratik olur. İsmet Paşa'ya, Ecevit'e bakmamız lazım, örneğimiz onlar olacak."

Kılıçdaroğlu yeniden CHP Genel Başkanı seçildiKılıçdaroğlu yeniden CHP Genel Başkanı seçildi

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap