17 °C

İnce'den imam hatipliler için istihdam vaadi

Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, "Şu an 1,5 milyon imam hatip mezunu hiçbir iş yapamıyor. Ben onlarla ilgili çalışma yapıyorum. Onları başka bir sektörde değerlendireceğiz" dedi.

İnce'den imam hatipliler için istihdam vaadi

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, İstanbul'da halka seslendi. 

İnce:
- "Şu an 1,5 milyon imam hatip mezunu hiçbir iş yapamıyor. Ben onlarla ilgili çalışma yapıyorum. Onları başka bir sektörde değerlendireceğiz"
- "Bana soruyorlar, 'Senin sihirli gücün ne?' Benim sihirli gücüm 29. 29, benim sihirli sayım bu. 29, Türkiye nüfusunun yaş ortalaması. Bizim şansımız gençler, gençlerle birlikte kazanacağız. Ve kadınlar, şu an 100 kadından 32'si çalışıyor. Onu 60'a çıkaracağız'
- "Ben generalin iftara katılmasından niye rahatsız olayım? Benim rahatsız olduğum şey, beni eleştirirken, generalin alkışlaması. Şunu söyleyeyim, silahlı kuvvetlerin disiplin kanunu var. Disiplin kanununda diyor ki 'Siyasi bir faaliyette bulunamazsın. Bulunursan, ihraç edilirsin.' Allah'ın izni, milletimizin isteğiyle Cumhurbaşkanı seçildiğimde o generalin apoletlerini sökeceğim"

İnce, "Şu an 1,5 milyon imam hatip mezunu hiçbir iş yapamıyor. Ben onlarla ilgili çalışma yapıyorum. Onları başka bir sektörde değerlendireceğiz." dedi.

İnce, seçim çalışmaları kapsamında, Kağıthane ilçesinin Nurtepe semtinde halka hitap etti.

İstanbul mitingini 23 Haziran'da yapacaklarını belirten İnce, "24 Haziran, 'İstanbul'a ihanet ettik.' diyenlerin kulağını çekme vaktidir." ifadelerini kullandı.

Muharrem İnce, Anıtkabir'de, Bilecik, Afyonkarahisar, Osmaniye mermeri olduğunu dile getirerek, "Peki sen yerlisin de sarayda niye Hindistan mermeri var. Ayran, milli içecek de niye inek Uruguay'dan, saman niye Bulgaristan'dan geliyor? Peki sen millisin de Süleyman Şah Türbesi'ni niye oradan oraya taşıttın. Rahmetli sağlığında bile o kadar seyahat etmedi. Peki sen millisin de 1 Mart tezkeresine neden 'evet' dedin?" diye sordu.

"Ordu milletin emrine girecek"

2. Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel'in milletin generali olduğunu ifade eden İnce, şunları söyledi:

"Erdoğan'ı çok seviyorsan 24 Haziran'da emekli olacak, ben de apoletlerini sökeceğim için yanına gidersin, onun emir eri olursun. Bana diyor ki 'Sökemezsin apoletlerini.' Sayın Erdoğan. Sen İlker Başbuğ'a 'terörist' demiş adamsın. Sen Türk ordusunun şerefli subaylarına kumpas kurulurken, o kumpasın ortağıydın, savcısıydın. Merak etmeyin orduyu da düzelteceğiz. 3'te biri FETÖ'nün emrine girmiş, bir kısmı Erdoğan'ın emrine girmiş, ordu milletin emrine girecek."

İnce, kentsel dönüşümü, yerinde dönüşüm şeklinde yapacaklarını anlatarak, kimsenin yerinden edilmeyeceğini, kimsenin rantiyecilere teslim edilmeyeceğini kaydetti.

"Çocuk kreşe, kadın işe"

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı İnce, İstanbul'da seçim sonuçlarıyla ilgili elinde anket olduğunu dile getirerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bir şey söyleyeyim mi aramızda kalsın, Erdoğan'ın uykularını kaçırır, o kadar söyleyeyim. Allah'ın izni, milletin isteğiyle bu iş tamam. Hiç kuşkunuz olmasın. Bana soruyorlar, 'Senin sihirli gücün ne?' Benim sihirli gücüm 29. 29, benim sihirli sayım bu. 29, Türkiye nüfusunun yaş ortalaması. Yani Almanya'da bu 40, İsveç'te 45, 29 bizim şansımız. Bizim şansımız gençler, gençlerle birlikte kazanacağız. Ve kadınlar, şu an 100 kadından 32'si çalışıyor. Onu 60'a çıkaracağız. Bunu başaracağız. 'Peki nasıl başaracaksın, kadınlar çalışma yaşamına nasıl girecek?' Kadının çalışma yaşamında önündeki en büyük engel çocuk, çocuk bakımı. Çocuk bakımını çözersek, iş gücüne katılım oranını yükseltiriz. Nasıl yapacağız? Her mahalleye bir kreş açacağız. Yan sloganımız şu olacak, Çocuk kreşe, kadın işe."

İnce, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisinin imam hatip okullarından rahatsız olduğunu söylediğini dile getirerek, imam hatip okullarında öğretmenlik yaptığını söyledi.

"Kuleli Askeri Lisesi'ni açacağız"

Kendisinin imam hatip okullarıyla bir sorunu olmadığını anlatan İnce, şöyle devam etti:

"Onlar benim çocuklarım, evlatlarım, öğrencilerim. Ama senin onların geleceğini düşündüğün yok. Sen onları kullanıyorsun. Sana onların oyu lazım. O çocuklar işsiz. Şu an 1,5 milyon imam hatip mezunu hiçbir iş yapamıyor. Ben onlarla ilgili çalışma yapıyorum. Onları başka bir sektörde değerlendireceğiz. 8-10 bin atıyorsun, diğerleri boşta. Bir cumhurbaşkanı öğrencileri arasında ayrım yapmaz. Hangi okullu olursa olsun, ister imam hatipli, ister fen liseli, ister askeri liseli. Askeri liseleri kapattın, niye? FETÖ'cü varmış, hakimlerin 3'te biri FETÖ'cü o zaman hukuk fakültesini de kapat. Kuleli Askeri Lisesi'ni açacağız, sözünü vereyim. İmam hatipli çocuklar, onlar bu memleketin evladı. Evlatlarım, öğrencilerim, kendinizi kullandırtmayın, onun derdi siz değilsiniz, onun derdi kendisi, başka bir derdi yok."

Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan yönelteceği iki soruya yanıt vermesini isteyerek, şunları kaydetti:

"Bir köprüye cevap veremiyorsun, bir de diplomaya. Ramazan Bayramı'nda Demirel'in, Özal'ın yaptığı köprü bedava da senin köprü niye paralı? Demirel'in yaptığı köprüden gelen para Hazine'ye gidiyor da senin köprüden gelen para niye uluslararası şirketlere gidiyor? Demirel'in yaptığı köprüden 11 liraya geçiyoruz da senin yaptığın köprüden niye 114 liraya geçiyoruz? Diplomayı ben sormuyorum, Anayasa soruyor. Herkesin üniversite diploması var mı? Yok. Olması gerekiyor mu? Hayır gerekmiyor. Üniversite diploması olmamak suç mu? Değil. Ama ayıp olan bir şey var, olmadığı halde var diyorsan ayıp ediyorsun. Bana diyor ki, ekonomi anlatacakmış. Buradan sesleniyorum. Bay ekonomist, istediğin bir televizyon kanalında, istediğin saatte, yanına istediğin kadar danışman alarak prompterlerini da alarak karşıma çık. Hadi gel, Türkiye'de üretimi, yatırımı, sanayiyi, tarımı, eğitimi tartışalım. Canın neyi istiyorsa, konuları sen seç. İstersen camdan yazılar aksın, oradan oku. Ben bir meydandayım, o bir meydanda. Karşılıklı söylüyoruz, buna gerek yok. Ben televizyonda 81 milyonun dinlemesini isterim."

Kaynak: AA

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.