7 °C

ING'nin hedefi KOBİ'ler

ING Bank, bu yıl KOBİ ve ticari bankacılık büyüklüğünü yaklaşık 8 milyar liraya; 2013 yılı sonunda ise 11 milyar liraya çıkarmayı hedefliyor.

ING'nin hedefi KOBİ'ler

SAKARYA - ING Bank KOBİ ve Ticari Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Yaprak Soykan, yıl sonunda KOBİ ve ticari bankacılık büyüklüğünü yaklaşık 8 milyar liraya çıkarmayı hedeflediklerini belirterek, 2013 yılı sonunda 11 milyar liraya ulaşmayı öngördüklerini söyledi.

ING Bank'ın Sapanca ilçesindeki Güral Otel'de düzenlediği "Biz Bize Sohbetler" toplantısında konuşan Soykan, KOBİ'leri ticaret ve bankacılık alanında ihtiyaç duyabilecekleri her konuda bilinçlendirmek istediklerini kaydetti.

Soykan, geçen yıldan beri sürdürdükleri toplantıların içeriğini zenginleştirdiklerini belirterek, "2013 yılında yürürlüğe girecek olan ve ticari yaşamın geleceğine damga vuracak değişimler getiren yeni Türk Ticaret Kanunu'nu gündemimize ekledik. Çağdaş ve reformcu bir yaklaşımla hazırlanan bu yasa, KOBİ'lerin iş yapma şeklini baştan sona değiştirecek. Bu değişimi iyi yönetmek KOBİ'lerin uluslararası piyasalarda önünü açacak. Biz de KPMG ile birlikte toplantılarımıza katılan her KOBİ'yi yeni kanuna hazırlıyoruz" dedi.

Yeni Türk Ticaret Kanunu'nu anlatmaya devam edeceklerini ifade eden Soykan, uzun vadeli hedeflerinde KOBİ'lerle birlikte olmaya ve KOBİ'lere daha geniş bir vizyonda stratejik ortaklık sunmayı sürdüreceklerini kaydetti.

Etkin ve dinamik bölge teşkilatlanması sayesinde sektörel farklılık gösteren müşteri ihtiyaçlarına esnek çözümler sunabildiklerini belirten Soykan, 2011 yılında da ülke ekonomisinde kilit rol oynayan KOBİ'lerin yanında olacaklarını bildirdi.

Mart ayı itibarı ile KOBİ ve ticari bankacılıkta toplam kredi büyüklüğünü 7,4 milyar liraya ulaştırdıklarını anlatan Soykan, şöyle devam etti:

"ING Grubu'ndan fon alımı ile ihracatçıya 1 milyar dolar döviz kredisi verdik. 2011 yıl sonunda KOBİ ve Ticari Bankacılık kredi büyüklüğümüzü yaklaşık 8 milyar liraya çıkarmayı, 2013 sonunda ise 11 milyar liraya ulaşmayı öngörüyoruz. Önümüzdeki 5 yılda KOBİ ve ticari bankacılık alanında müşterilerin çalıştığı ilk 3 banka arasında olmayı hedefliyoruz."

"Aslan KOBİ" ile KOBİ müşterilerini yepyeni bir bankacılık yaklaşımıyla tanıştırdıklarını ifade eden Soykan, "Kriz zamanında 5 bin KOBİ ve ticari müşterimize Ç.A.R.E (Çözüm Arama Ekipleri) ekiplerimizle ulaştık. Onların, kriz dönemindeki ihtiyaç ve beklentilerini doğru analiz ettik ve gerektiğinde kredilerini tekrar yapılandırdık" dedi.

ING Bank Kurumsal Bankacılıktan Sorumlu Baş Yardımcısı Cem Mengi ise 40 ülkede 107 bin personele ve 85 milyondan fazla müşteriye sahip olan ING Grubu'nun Avrupa'nın 8. büyük ekonomisine sahip Türkiye'de ciddi büyüme hedefinde olduğunu anlattı.

Mengi, global krize rağmen Türkiye'ye yatırım yapma stratejisini değiştirmediklerini kaydederek, "KOBİ ve ticari müşterilerimize yeni kredi tahsisini devam ettiren ve pazar payını büyüten birkaç bankadan biri olduk. Şube sayısı, toplam aktifler ve toplam mevduat hacmine göre Türkiye'nin 8. özel bankası olan ING Bank'ın büyüme motoru 2011 yılında da KOBİ ve ticari bankacılık olmaya devam edecek" ifadesini kullandı.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.