26 °C

İnternet sitelerine de operasyon

Kuzey Irak ve Suriye'ye yapılan operasyonların ardından bazı internet siteleri de eş zamanlı olarak TİB kararıyla kapatıldı

İnternet sitelerine de operasyon

Kuzey Irak’a yapılan hava harekatının ardından aralarında sendika.org, ANF, DİHA, Yüksekova Haber, Özgür Gündem, Rudaw gibi sitelerin de bulunduğu sosyal medyada erişim yasağı getirildi. Kararlar, “5651 sayılı kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme kapsamında, bu internet sitesine (sitelerine) Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından idari tedbir uygulanmaktadır” açıklamasıyla duyuruldu. Geçen yıl çıkarılan torba yasalarda yer alan yetkiyi kullanan TİB, yine yasa gereği aldığı tedbir kararlarını, aynı gün içinde mahkeme denetimine sundu. Mahkemelerin alacağı kararlar çerçevesinde siteler erişime açılacak veya erişim yasağı devam edecek. 

Talep güvenlik kurumundan

Edinilen bilgilere göre, söz konusu süreç güvenlik kurumlarının talebiyle başladı. Eylem çağrısı veya propaganda yapan siteleri tespit eden güvenlik kurumlarının, TİB’le bağlantıya geçtiği ve bu talepler üzerine de siteler hakkında idari tedbir uygulanmaya başlandı. İdari tedbirle yasaklanan sitelerin sayısı konusunda net bir rakam verilmezken, rakamın sürekli değişiklik gösterdiği belirtiliyor. Yetkililer, IŞİD’e yönelik sitelerde de bir süredir benzer uygulamanın yapıldığı bilgisini verdiler.

Sanal aleme dönük tedbirler bununla da sınırlı kalmadı. Bazı sosyal medya hesapları üzerinden belli kişilerin hedef gösterildiği belirlendi. Bunun üzerine sosyal medya şirketlerine, “Sizin de belli ilkeleriniz var. Hesaplar üzerinden kişilerin hedef haline getirilmesine izin vermeyin. Bu konularda işbirliği bekliyoruz” mesajı verildi. Yetkililer, bu tür durumlarda sosyal medya şirketlerinin hızla harekete geçmesi beklentisinde olduklarını ifade ettiler.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap