14 °C

İnternetten alışverişe dikkat

Bu yılın ilk 4 aylık döneminde internet üzerinden alışveriş yapan ve sıkıntı yaşayan 451 kişi TÜKODER'e başvurduğu bildirildi.

İnternetten alışverişe dikkat

ESKİŞEHİR - Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Eskişehir Şube Başkanı Sülahi Özalp, mesafeli satışlarda insanların güvenilir internet sitelerinden alışveriş yapması gerektiğini söyledi.

İnternet üzerinden alışverişin her geçen gün artığını anlatan Özalp, şunları söyledi:

"2011 yılının ilk 4 aylık döneminde internet üzerinden alışveriş yapan ve sıkıntı yaşayan 451 kişi TÜKODER'e başvurdu. İnternet üzerinden alışverişlerde ödemeler kredi kartından yapılıyor. Malın bedeli anında kesiliyor, ancak aldığınız ürün elinize hemen ulaşmıyor. Dolayısıyla bu tür alışverişlerde dolandırılma ihtimali çok yüksek. Bunun yanında gönderilen ürün istediğiniz ölçülerde olmayabilir. İnternet alışverişlerinde tüketicilerin elinde bir sözleşme, fatura, garanti belgesi olması gerekir. Aksi halde olumsuz durumlarda tüketici hiçbir yere derdini anlatamaz. Haklı olsa bile elinde belge olmadığı için hiç bir şey yapamaz. Tüketicilerimizin sıkıntıya düşmemesi için daha önce kullandığı ya da güvenilirliği kanıtlanmış internet sitelerinden alışveriş yapmasını tavsiye ediyoruz."

 7 gün içinde cayma hakkı

Merkezi Eskişehir'de bulunan Tüketiciyi Destekleme Derneği (TUKDES) Genel Başkanı Süleyman Bakal da internet üzerinden alışveriş yapan tüketicinin firma araştırması yapması gerektiğini söyledi.

Tüketicileri, hakkında bilgi sahibi olmadığı firmalara kişisel bilgilerini vermemeleri konusunda uyaran Bakal, "Mesafeli satışlarda mal tüketiciye intikal ettiği an müşterinin 7 gün içinde cayma hakkı vardır. Tüketici cayma hakkını kullandığında mal satıcı ya da sağlayıcı tarafından malın teslim adresinden alınmak zorundadır. Olumsuz durumlarda tüketiciler, Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'ne başvurarak hakkını aramalıdır" diye konuştu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap