11 °C

İnternetten en çok 'akıllı telefon' satıldı

Kliksa.com, 2015 online alışveriş haritasını çıkardı. Buna göre internetten en çok alınan ürün 'akıllı telefon' oldu.

İnternetten en çok 'akıllı telefon' satıldı

Sabancı Topluluğu'nun online alışveriş platformu kliksa.com, 2015 yılının son haftalarına girerken yıl boyunca Türkiye genelinde internet üzerinden en çok satın alınan ürünleri açıkladı. Buna göre en çok satan ürünlerin başında 'akıllı telefon' geldi

Kliksa.com açıklamasına göre, 2015 yılı boyunca Türkiye genelinde en çok akıllı telefon, oto lastiği, USB bellek, bebek bezi ve televizyon satın alınırken, telefon hafıza kartı, tablet bilgisayar ve parfüm tercih edilen diğer ürünler oldu. Oto lastiği, bebek bezi ve parfüm, 2014'e göre en çok talep artışı gören ürünler olarak öne çıktı. 

En çok online ürün alınan iller İstanbul, Antalya, Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli, Konya, Adana ve Gaziantep olarak sıralandı. 

Türkiye genelinde online alışveriş yapanların yüzde 45'i alışverişini tek çekimle, yüzde 55'i ise taksitlendirerek gerçekleştirdi. Tek çekim tercihinin en yoğun olduğu bölge Marmara, taksit tercihinin en yüksek olduğu bölge ise Karadeniz oldu. 

Açıklamada görüşlerine yer verilen kliksa.com Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, şunları kaydetti: 

Akdeniz 2. sıraya yükseldi

"Türkiye geneline baktığımızda bilgisayar, telefon, TV görüntü sistemleri, kişisel bakım ve elektrikli ev aletleri kategorileri yıl boyunca yoğun rağbet görürken, oto aksesuarı, anne bebek ve oyuncak kategorilerine olan rağbetin arttığına tanık olduk. Online alışverişin yüzde 43'ü Marmara bölgesinde oturanlar tarafından gerçekleştirildi. Marmara'yı yüzde 16 ile Akdeniz ve yüzde 15 ile İç Anadolu izledi. Geçen yıl 3. sırada yer alan Akdeniz, İç Anadolu'yu geçerek 2. sıraya yükseldi. 

Marmara'da İstanbul, Akdeniz'de Antalya, İç Anadolu'da Ankara, Ege'de İzmir, Karadeniz'de Samsun, Doğu Anadolu'da Malatya, Güneydoğu Anadolu'da ise Gaziantep online alışverişte öne çıkan şehirlerimiz oldu." 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.