4 °C

İş dünyası ‘Burası Bursa, Burada İş Var’ dedi

İstihdam Seferberliği ile 2017’de 83 bin kişiye iş imkanı sağlanan Bursa’da 2019 yılı istihdam hedefi 120 bin olarak belirtildi.

İş dünyası ‘Burası Bursa, Burada İş Var’ dedi

Zehra ORUÇ
BURSA - Bursa Valiliği himayelerinde, BTSO ev sahipliğinde düzenlenen istihdam seferberliği destekleri bilgilendirme toplantısı kent protokolünün yanı sıra kentin üretimine ve ihracatına yön veren firmaların üst düzey yöneticilerinin katılımıyla BTSO Oda binasında gerçekleştirildi. ‘Burası Bursa Burada İş Var’ mottosuyla gerçekleştirilen toplantının açılışında konuşan Bursa Valisi Yakup Canbolat, İstihdam Seferberliğine ilk andan itibaren katkı koyduklarını belirtti. Canbolat, “Zor zamanda kenetlenme, birlik beraberlik ruhumuz, tekrardan ayağa kalkmayla ilgili heyecanımız, azmimiz yaşanan olumsuz süreçlerden daha az hasarla çıkmamızı sağladı. Birlikte birçok sıkıntıyı aştık; ancak tümünü bertaraf etmiş değiliz. Bu çerçevede iş dünyası olarak da fedakarlıklarla yolumuza devam etmek zorundayız. Karşılaşılan sıkıntıları gidermek için çeşitli program ve kampanyalar uygulanmakta. Milli İstihdam Seferberliği de bu konuların başında gelmektedir” diye konuştu.

BTSO Başkanı İbrahim Burkay da, 2017 yılında iş dünyasının ve kentlerin yarışıyla 1,5 milyon insana ilave iş sağlanırken, Bursa olarak 80 bin kişilik yeni istihdam sözünün karşılığında 83 bin kişiyi işe yerleştirdiklerini söyledi. Bu süreçte oda olarak hayata geçirdikleri projelerden de bahseden Burkay, “4 farklı noktada istihdam ofisi açtık. Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme projesini hayata geçirdik. BTSO MESYEB ile 50’yi aşkın şehirde 35 bin belgelendirme hizmeti sunduk. BUTGEM’de 24 bin kursiyere 850 eğitim ile yüzde 95 istihdam sağladık. Mahir Eller projesiyle 12 ilde 3 bin yeni istihdam hedefliyoruz” dedi. 2017’de Bursa’nın istihdam seferberliğinin lider şehirlerden biri olduğunu hatırlatan İbrahim Burkay, 2019 yılı hedefinin ise 120 bin kişilik yeni istihdam olduğunu açıkladı.

TEKNOSAB’da 150 bin istihdam

Burkay, Bursa’nın üretim yeteneği ve insan kaynağı ile Marmara Havzası’nın merkezinde bulunduğunu kaydederek, “TEKNOSAB, yatırım ve ihracat büyüklüğünün de ötesinde, kentimiz insanına sağlayacağı 150 bin kişilik ilave istihdam projesiyle Türkiye ekonomisinin ilham kaynağı oldu. Mekansal planlama ile TEKNOSAB, KOBİ OSB gibi nitelikli projeler, işsizliği gündemimizden çıkarıp, Türkiye’yi yüksek refah seviyesine sahip ülkeler sınıfına taşıyacaktır” diye konuştu.

“Yatırımlar Bursa’nın cazibesini artırıyor”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da, kente yapılan yatırımların Bursa’nın cazibesini artırdığını söyledi. Bursa’nın ticaret ve ihracat kültürü bulunan bir şehir olduğunu belirten Aktaş, “Seçim sonrası ülkede çok önemli değişim ve gelişmeler olacak. Yabancı yatırımcılar gelecek. Hızlı Tren projesinin tamamlanması, otoyolların bitirilmesi, ulaşım çalışmaları şehrimizin standartlarını çok yükseltecek. Birer ticari cazibeye dönüşecek” ifadelerini kullandı.

“Bizim kapılarımız açık”

BESOB’a bağlı 76 bin iş yerinin bulunduğunun bilgisini veren Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odası (BESOB) Başkanı Arif Tak ise, “İş yerlerimizin yarısı birer istihdam sağlasa seferberliğe katkımız büyük olacaktır. 22 milyar TL’lik esnaf ve sanatkarlara kredi verildi. Bununla beraber istihdam da artacaktır. Bizim kapılarımız açık” dedi. Tak, BESOB Sanayi Sitesi’nin tamamlandığında 60 bin istihdam sağlayacağını da sözlerine ekledi.

“Seferberlik istihdamdan önce satışa ve yatırıma verilmeli”

Toplantıda söz alan Bursa İYİ Parti Milletvekili Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu da, seferberliğin istihdamdan önce yatırıma ve satışların artırılması için verilmesi gerektiğine dikkati çekti. Tatlıoğlu, “Özellikle otomotiv, tekstil ve inşaat satışlarında düşüş var. Satışları artırmamız lazım. Satışlar düşerken, çalışanı artırmanın bir anlamı yok. Hatta bu, işletmeyi batırmanıza neden olur. Ekonominin esasında satış noktasında teşviklere ihtiyacı var. Türk ekonomisin bugün ihtiyaç duyduğu şey kaynak değil, kaynağı doğru kullanmak” açıklamasında bulundu.

Açılış konuşmalarının ardından SGK İl Müdürü Erhan Karaca ile İŞKUR Bursa İl Müdürü Feyzullah Eren Türkmen, yaptıkları sunumlarla istihdam seferberliği desteklerini anlattı.
İstihdam paketi kapsamında; 30 Nisan’a kadar ilave olarak işe alınan her çalışanın 3 ay boyunca hem maaşını hem de vergi ve SGK primini devlet ödüyor. Mayıs ayını takip eden 9 ay boyunca, prim ve vergilerini yine devlet karşılamaya devam edecek. Kadın, genç ve engelli istihdamında bu süre 6 ay daha uzuyor. Kısa Çalışma Yönetmeliği uyarınca, ekonomik sebeple çalışma sürelerini azaltan ya da durduran iş yerlerinde 3 ay boyunca, azaltılan süreye ilişkin çalışan ücreti İşsizlik Fonu'ndan karşılanıyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap