İsrail'e göre 'kurgu'!

Filistinli Muhammed El Dura'nın İsrail askerlerinin kurşunlarıyla ölmediğini, bu ölümün bir "kurgu" olduğunu iddia etti.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

 

 

İSRAİL - İsrail, Gazze'de 2000'de babasıyla birlikteyken çapraz ateş arasında kalarak yaşamını yitiren 12 yaşındaki Filistinli Muhammed El Dura'nın askerlerinin kurşunlarıyla ölmediğini, bu ölümün bir "kurgu" olduğunu iddia etti.

Gazze'de 30 Eylül 2000 yılında Fransız televizyonu "France 2" nin muhabiri Charles Enderlin'in çektiği 55 saniyelik görüntü tüm dünyayı ayağa kaldırmıştı. İngiliz Guardian gazetesinin haberine göre, 12 yaşındaki Muhammed El Dura ve babası Cemal El Dura, çapraz ateş arasında kalmış ve İsrailli askerlerin kurşunlarına hedef olmuştu. Saniye saniye çekilen görüntülerde Filistinli çocuk yaşamını yitirirken, baba Cemal El Dura yaralı hayatta kalmayı başarmıştı.

12 yaşındaki Filistinli çocuk "İkinci İntifada'nın sembolü haline gelirken, İsrail bu görüntüler nedeniyle tüm dünyada eleştirilere maruz kalmıştı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, "Muhammed El Dura'nın öldürüldüğü görüntüler"in aradan yıllar geçmesine rağmen İsrail'in imajına zarar verdiğini belirterek, konu hakkında bir komisyon kurulmasını istedi. 2012 yılında çalışmalarına başlayan İsrail komisyonu 36 sayfalık bir rapor hazırladı.

Raporda, Muhammed El Dura'nın öldürülmesi ve babası Cemal El Dura'nın yaralanmasına İsrail ordusuna ait kurşunların sebep olmadığı, "55 saniyelik" görüntünün "kurgu" olduğu iddia edildi.

Raporda, "France 2'nin haberinde kurgulanmış görüntülerle, İsrail'in meşruluğunun sorgulanmasının yanı sıra terörizm ve anti semitizim aklanmış ve cesaretlendirilmiştir" denildi.

Raporda ayrıca, "O dönemde, söz konusu televizyonunun görüntülerindeki iddia ve yöneltilen suçlamalar dayanaksızdır. İsrail ordusunun Cemal ve oğlunu yaraladığıyla ilgili hiçbir kanıt bulunmamaktadır" görüşü ileri sürüldü.

12 yaşındaki oğlunu İsrail kurşunlarıyla kaybeden Filistinli baba Cemal El Dura ise, İsrail'in iddialarına sert tepki gösterdi. Oğluna otopsi yapılmasına izin vermeye hazır olduğunu belirten El Dura, ayrıca uluslararası bir soruşturma açılmasını da istedi.

France 2 televizyonundan yapılan açıklamada da, "Olayın meydana geldiği günden bu yana, France 2 televizyonu, yetkili bir komisyonunu yürüteceği yasal soruşturmaya her zaman destek vermeye hazır olduğunu göstermiştir" denildi.

 

muhammed_el_dura4.jpg