İstanbul Havalimanı'nda bir pist uçuşlara açıldı

İstanbul Havalimanı'nda bir pistin Divert Uçuşlar öncelikli olacak şekilde saat 12.00'den itibaren trafiğe açıldığı duyuruldu.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İstanbul’da etkili olan kar yağışı nedeniyle İstanbul Havalimanı’ndaki uçuşlar geçici olarak durdurulmuştu. Karla mücadele çalışmaları devam ederken Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden (SHGM) konuya ilişkin yeni bir açıklama geldi. SHGM’nin resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “İstanbul Havalimanı (LTFM) 18/36 pisti park yeri onayı alınarak divert uçuşlar öncelikli olacak şekilde 25 Ocak 2022 tarihi saat 12.00'de trafiğe açılmıştır.” denildi. Öncelik kar yağışı nedeniyle havalimanına iniş yapamayarak başka şehirlerdeki havalimanlarına yönlendirilen (divert) uçuşlarda olacak.

THY'den açıklama yapılmıştı

Türk Hava Yolları (THY) Basın Müşaviri Yahya Üstün de, İstanbul Havalimanı operasyonlarının bu gece 00.00'a kadar durdurulduğunu duyurdu.

Üstün, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "İlgili otoriteler havalimanlarımızı ve ulaşım yollarını uçuşlarımıza yeniden hazır hale getirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Alınan karar doğrultusunda İstanbul Havalimanı operasyonlarımız bu gece 00:00'a kadar durdurulmuştur." dedi.

Şehir merkezine ulaşım yeniden başladı

İstanbul Havalimanı ile şehir merkezi arasında ulaşımı sağlayan Havaist, kar yağışının etkisini yitirmesi ve yolların açılmasının ardından bu sabah saatlerinden itibaren yeniden seferlere başladı. Uçuşları iptal olduğu için geceyi terminalde geçiren yolcular, yeniden şehre dönmek için servis araçlarına yoğun talep gösterince otobüslerin önünde uzun kuyruklar oluştu. Hizmet verilen tüm güzergahların da sorunuz şekilde gerçekleştirildiği öğrenildi.