9 °C

İstanbul turistin ilgisini çekemedi

Kente gelen yabancı sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,6 oranında azaldı.

İstanbul turistin ilgisini çekemedi

İSTANBUL - Avrupa Kültür Başkenti unvanıyla başlayan 2010 yılında 10 milyon turist hedefleyen İstanbul, yılın ilk 6 ayında beklediği ilgiyi göremedi.

Kente gelen yabancı sayısı geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında yüzde 4,6 oranında azaldı.

İstanbul Kültür ve Turizm Müdürlüğü verilerine göre, kente, Ocakta 294 bin 352, Şubatta 372 bin 713, Martta 489 bin 884, Nisanda da 588 bin 601, Mayısta 688 bin 821 ve Haziranda 659 bin 117 turist geldi.

Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanları ile Haydarpaşa, Pendik ve Karaköy limanlarından alınan verilere göre; 2010 yılı Ocak-Haziran aylarında İstanbul'a gelen yabancı sayısı toplam 3 milyon 93 bin 488 oldu. Ayrıca Edirne'deki Kapıkule, İpsala, Pazarkule ve Hamzabeyli kara hudut kapıları ile Kapıkule ve Uzunköprü gar hudut kapılarından giriş yapan yabancılardan üçte birinin İstanbul'a geldiği belirlendi. Böylece İstanbul'a gelen yabancı ziyaretçi sayısı toplam 3 milyon 358 bin 243 olarak gerçekleşti.

Bu verilere göre, İstanbul'a gelen yabancı sayısı geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında yüzde 4,6 oranında azaldı.

"Türkiye genelinde yüzde 10,2 artış var"

İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili, İstanbul turizminde 2010 yılının ilk yarısının bittiğini ifade ederek, "Sayısal göstergelere bakacak olursak yılın ilk yarısı yüzde 4,6 eksi durumda kapanmıştır. Yani altı ayda İstanbul'a 3 milyon 358 bin 243 ziyaretçi gelmiş bulunmaktadır" dedi.

İlk 6 ayda Türkiye'nin turist girişlerinde yüzde 10,2 oranında artış görüldüğünü belirten Bilgili, bunun özellikle vizelerin kaldırılması ve dış politikadaki pozitif çalışmaların bir neticesi olarak sınır şehirlere yapılan ziyaretlerin artması sonucunda gerçekleştiğini kaydetti.

Bilgili, "İstanbul'da, Avrupa Kültür Başkenti olmasına rağmen bir artış sağlanamaması, kente en çok ziyaretçi gönderen Avrupa ülkelerinde (Avrupa ülkelerinin İstanbul içerisindeki payı yüzde 50,2'dir) iktisadi krizin devam etmesi, bunun da seyahatin önemli oranda Avrupa içi gerçekleşerek yurt dışı çıkışları olumsuz etkilemesi olmuştur" diye konuştu.

"Düşüş değil, gerçekçi bir duruma geldi"

Kapıkule, İpsala, Pazarkule, Hamzabeyli kara hudut kapıları ve Kapıkule, Uzunköprü gar hudut kapılarından beş ayda 794 bin 265 kişinin giriş yaptığını belirten Bilgili, şu bilgileri verdi:

"Burada bir ay boyunca araştırma yaptırılmış ve elde edilen verilerden yola çıkılarak en az üç kişiden birinin İstanbul'a giriş yaptığı anlaşılmıştır. Bundan dolayı ilk beş ayda 264 bin 755 kişinin İstanbul'a girmiş olduğu hesaplanmıştır ve bundan sonra bu rakamlar İstanbul turist sayısına eklenecektir.

Tüm bu gelişmeler ve neticeler İstanbul ziyaretçi sayısının bir düşüş içerisinde olduğunu değil, gerçekçi bir duruma gelmenin ifadesi olarak görünmektedir. Kente yurt içi aktarma noktası olarak kullananların azalması, otellerimizdeki oda fiyatlarının yükselişi ve doluluk oranları, turistlerin yeme-içme ve eğlence başta olmak üzere daha fazla harcama yapmaları gibi değerlendirmeler ışığında İstanbul'a gelen turist sayısı olarak ifade ettiğimiz rakamın artık daha gerçekçi olarak İstanbul turizmini yansıttığını rahatlıkla söyleyebiliriz."

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.