18 °C

İstanbul'da 'su' zirvesi

5.Dünya Su Forumu bugün İstanbul'da başlıyor. 20'nin üzerinde konu, 100 ayrı oturumda ele alınacak

İstanbul'da 'su' zirvesi

 

ANKARA - İstanbul, 16-23 Mart 2009 tarihlerinde yılın en önemli etkinliklerinden biri olan Dünya Su Forumu'na ev sahipliği yapıyor.

Her geçen gün yok olma ve acil çözüm stratejilerine duyulan ihtiyaçtan yola çıkarılarak gerçekleştirilecek "Dünya Su Formu"nda en az 23 konu, anılan tarihler arasında yapılacak 100 ayrı oturum halinde ele alınacak.

Değişik ülkede yüzlerce katılımcının iştirak edeceği Dünya Su Formunun, en büyük amaçlarından birinin de, suyun politik gündemdeki önemini artırmak, somut önerileri formüle etmek ve bunların önemini dünya kamuoyunun dikkatine sunmak olduğu bildiriliyor.

Dünyanın en büyük su organizasyonu olarak tanımlanan ve Dünya Su Konseyi öncülüğünde gerçekleştirilen Dünya Su Forumuna katılımcı sayısı da giderek artıyor. Yaklaşık 20 bin kişinin ağırlanacağı Dünya Su Forumuna, çok sayıda ülkenin Devlet Başkanları ile Su ve Çevre Bakanlarının da katılması bekleniyor.

Dünya Su Forumunda "Su Ödülleri" verilecek. "T.C. Başbakanlık Su Ödülü", "Kral İkinci Hasan Büyük Dünya Su Ödülü", "Kyoto Büyük Dünya Su Ödülü" olarak üç ayrı kategoride verilecek ödül öncesi değerlendirmelere ilişkin çalışmaların ise sürdürüldüğü bildirildi.

İstanbul Su Mutabakatı imzalanacak

Yerel idareleri su konusunda acil önlemler almaya ve belirli bazı kriterleri yerine getirmeyi taahhüt etmeye davet eden İstanbul Su Mutabakatı da 5. Dünya Su Forumunda imzaya açılacak.

Dünya Su Forumu, Dünya Su Konseyi tarafından her 3 yılda bir, ev sahibi ülkenin yetkilileri ile sıkı işbirliği yapılarak düzenleniyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap