'İstanbul'da ölümcül virüs önlemi

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle İstanbul Havalimanı'na bu ülkeden gelen tarifeli uçakların yolcuları, termal kameralarla kontrolden geçirildi.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Ölümcül koronavirüs nedeniyle Çin'den gelen tüm uçaklardaki yolcuların inişte termal kameralarla taranması kararı alındı. İlk uygulama ise bu sabah başladı. Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle İstanbul Havalimanı'na bu ülkeden gelen tarifeli uçakların yolcuları, termal kameralarla kontrolden geçirildi.

Pekin, Guangzhou ile Şangay'dan hareket eden uçaklar, saat 06.00'dan itibaren İstanbul Havalimanı'na ulaştı.

Körüklere yanaşan uçaktan inen yolcular, Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü ekiplerince kurulan termal kameralarla detaylı şekilde tarandı. Çin'den gelen yolcuların büyük çoğunluğunun maske taktıkları görüldü.

Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü İstanbul Havalimanı Başhekimi Dr. Aykut Yener Kavak, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Çin'in Vuhan kentinden başlayan bir koronavirüs salgını olduğunu hatırlattı.

Kavak, İstanbul Havalimanı'nda 13 Ocak'tan itibaren önlem almaya başladıklarını, Çin'deki uçuşlarla ilgili risk değerlendirme ve analizi yaptıklarını ifade ederek, "Havayolu şirketleri ile alandaki diğer tüm birimlere bilgilendirme notları ve kişisel olarak alınabilecek tedbirleri bildirdik. Daha sonra Bakanlığımızın Bilim Kurulu kararları doğrultusunda buradaki tedbirleri seviye seviye işleme koymaya başladık. Bugün de dün geceden beri başladığımız termal kamera taramalarına bundan sonra öncelikle Çin uçakları olmak üzere devam ediyoruz." diye konuştu.

Termal kameraların 38 derecenin üstündeki vücut ısısını yansıtan sistemler olduğuna değinen Kavak, şöyle devam etti:

"Bunlar sadece kamera önünden geçilirken vücut ısısı 38 derecenin üzerinde olan kişileri seçmemizi, ayıklamamızı sağlıyor. Eğer 38 derecenin üzerindeyse o kişileri gruptan ayırarak, ilk önce muayene ve sorgulamalarını yapıyoruz. Bir risk ya da olası vaka olma ihtimali varsa o zaman karantina odalarımızda değerlendirmeleri bitirdikten sonra 112'nin özel donanımlı ambulanslarıyla negatif basınçlı sedyelerle referans hastanelere sevkini sağlıyoruz. Daha sonra tanı ve tedavi için hastanedeki süreç başlıyor."

Sağlık Bakanlığı, dün yaptığı açıklamada, Çin'den gelen tüm uçaklardaki yolcuların inişte termal kameralarla taranacağını bildirmişti.

THY: Gerekli tedbirler alındı

Türk Hava Yolları(THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, Çin'de ortaya çıkan "corona" virüsü ile ilgili gerekli tedbirlerin başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere Dünya Sağlık Örgütü tavsiyeleri doğrultusunda alındığını bildirdi.

Ekşi twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Süreç ve tedbirler yakından takip edilmektedir. Yolcularımızın ve personelimizin sağlığı birinci önceliğimizdir." dedi.

Koronavirüs dünyada yayılıyor: 3 ülkede daha görüldüKoronavirüs dünyada yayılıyor: 3 ülkede daha görüldü

 WHO: Acil durum ilan için erken; 'her dakika' izliyoruz

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Çin'de ortaya çıkan ve birçok diğer ülkeye yayılan korona virüs ile ilgili "uluslararası kamu sağlığı acil durumu" ilan etmek için erken olduğunu ancak ilerlemesini "her dakika" takip ettiğini açıkladı.

16 bağımsız uzmandan oluşan Acil Durum Komitesi'nin en son vakaları gözden geçirmesi ve tavsiyelerini sunmasının ardından WHO'nun Acil Durum Komitesi başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, açıklamayı yaptı.

Cenevre'deki WHO genel merkezinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Tedros, "Şüphesiz, bu Çin için bir acil durum. Ancak henüz küresel bir sağlık acil durumu haline gelmedi. Ancak gelebilir" dedi.