9 °C

İTÜ, yeni laboratuvarla 3G için kalifiye eleman yetiştirecek

İTÜ, Huawei Teknoloji ile ''Yeni Nesil Telekomünikasyon Laboratuvarı'' kuracak

İTÜ, yeni laboratuvarla 3G için kalifiye eleman yetiştirecek

 

İSTANBUL - İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Türkiye'deki ilk ''Yeni Nesil Telekomünikasyon Laboratuvarı'' için Huawei Teknoloji ile ortak çalışma kararı aldı.

İTÜ'den yapılan yazılı açıklamada, Huawei ve İTÜ işbirliğiyle kurulacak laboratuvarın, ertelenen 3G ihalesinin sonuçlanmasının ardından bu alanda artması beklenen kalifiye eleman ihtiyacını sağlayacak çok önemli bir merkez konumunda olacağı belirtildi.

Son teknolojiye sahip bilgisayarlarla desteklenen laboratuvarın, yeni nesil haberleşme sistemleri temelinde öğrencilere uygulama, test ve eğitim, akademisyenlere de araştırma çalışmalarını yürütme olanağı vereceği kaydedildi.

Laboratuvarda, İTÜ'nün akademik eğitim ve araştırma programının yanı sıra bağımsız olarak Huawei'nin kendi çalışanlarına ve üçüncü kişilere de eğitim verileceği, ayrıca laboratuvarın üniversite bünyesindeki öğrencilerin kullanımına da açık olacağı ifade edildi.

Açıklamada, Huawei Teknoloji şirketinin İTÜ'de, 3G ve DWDM servisleri, UMTS Core Network ve Radio Access Network teçhizatları, optik haberleşme ve yönetim sistemleri kuracağı bildirildi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap