14 °C

İzmit'e 'Bilim ve Teknoloji Merkezi' kurulacak

Ankara'daki merkezin benzeri, ODTÜ'nün desteği ile kurulacak.

İzmit'e 'Bilim ve Teknoloji Merkezi' kurulacak

KOCAELİ - İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, ''Ankara'daki 'Bilim ve Teknoloji Merkezi'nin benzerini, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ile işbirliği yaparak Kocaeli'de kuracaklarını'' söyledi.

Doğan, yaptığı açıklamada, ODTÜ'nün Türkiye'de bilim denilince ilk akla gelen üniversitelerden biri olduğunu belirterek, Sanayi şehri olarak tanınan Kocaeli'nin, aynı zamanda bilim, tarih, kültür, turizm ve sanat şehri olarak anılması için çalıştıklarını ifade etti.

Doğan, şöyle konuştu:

''Bu amaçla Ankara'daki 'Bilim ve Teknoloji Merkezi'nin benzerini ODTÜ ile işbirliği yaparak Kocaeli'de kuracağız. Türkiye'de ilk defa bu büyüklükte bir bilim merkezi yapacağız. Şu anda ODTÜ'nün kampüsü içerisinde bulunan bilim merkezini, aynı mimari ve içerikle İzmit'e kuracağız. Kocaeli çok iddialı bir şehir, her şeyde bir numarayı hedefleyen bir şehir.''

''Bilim ve Teknoloji Merkezi''nin ODTÜ dışında sadece Kocaeli'de olacağını belirten Nevzat Doğan, kentte 7'den 70'e herkesin bilimsel konularda eğitim almasını istediklerini söyledi.

Nevzat Doğan, şöyle devam etti:

''Matematik, fizik ve kimya alanlarındaki kuralları, bilimsel gerçekleri, deneysel ekipmanlarla görme fırsatı elde edilecek. Günlük hayatta yaşadığımız birçok olayı, bilimsel olarak deney sırasında da göreceğiz. Güncel hayatta açıklayamadığımız birçok şeyi, bilimsel olarak açıklama fırsatı elde edeceğiz. Bunlar halkımızın bilime olan ilgisi ve inancını artıracak. Bilim ve Teknoloji Merkezi'ne düzenlenecek gezilerde, öğrencilerimiz birçok fizik kuralı ile ilgili uygulamalara katılma şansı bulacak. Özellikle yeni yetişen neslin daha bilimsel düşünmesini ve bilime daha çok inanmasını artıracak. Daha önemlisi, bilimsel ufuklarını genişletecek, bilimsel düşünme kapasitelerini genişletecek. Bu, ülkemiz adına çok önemli kazanımlar sağlayacak.''

Malta Mahallesi'nde kurulacak merkezin 1 yılda tamamlanmasının planlandığını ifade eden Doğan, ''Bin metrekare kapalı alana sahip olacak merkez, yaklaşık 2 milyon liraya mal olacak'' dedi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.