9 °C

Jandarma'dan Hassa olayı açıklaması

İki köylünün yanlışlıkla öldürülmesi olayıyla ilgili, "Yapılan "dur" ihtarına karşı kişilerin kaçmaya başlaması üzerine kısa süreli olarak ateş edildi" açıklaması yapıldı.

Jandarma'dan Hassa olayı açıklaması

ANKARA - Jandarma Genel Komutanlığı, Hatay'ın Hassa ilçesinde iki köylünün yanlışlıkla ateş açılması sonucu öldürülmesi olayıyla ilgili, "bölgenin ormanlık ve havanın hafif sisli olması ve yapılan "dur" ihtarına karşı kişilerin kaçmaya başlaması üzerine, terörist olabileceği değerlendirilerek kısa süreli olarak ateş edildiği" açıklamasını yaptı.

Jandarma Genel Komutanlığının internet sitesinde yer alan açıklamada, önceki gün, Hatay'ın Hassa ilçesi Şeker Deresi bölgesinde iki vatandaşın hayatını kaybettiği ve bir vatandaşın yaralandığı üzücü bir olay meydana geldiği hatırlatıldı.

Amanoslar bölgesinde faaliyet gösteren bölücü terör örgütü grubunun iki aya yakın bir süredir bölgede telsiz kestirmelerinin ve Hatay bölgesinde eylem arayışı içinde olduğuna dair duyumların alındığı belirtilen açıklamada, Hatay İl Jandarma Komutanlığınca, altı Jandarma Özel Harekat (JÖH) timi ile 25-28 Haziran 2010 tarihleri arasında Hassa ilçesi bölgesinde iki ayrı noktada operasyon başlatıldığı ifade edildi.

Görevlendirilen timlerin 27 Haziran 2010 saat 01.00'den itibaren bölgedeki yerlerini aldığı, Şeker Deresi bölgesinde operasyon icra eden Hatay JÖH Tabur Komutanlığına bağlı iki tim tarafından, operasyon esnasında 28 Haziran 2010 günü saat 09.15 sıralarında yaklaşık 50 metre mesafeden patikadan ilerleyen dört kişi görüldüğü kaydedilen açıklamada, "Bölgenin ormanlık ve havanın hafif sisli olması ve yapılan 'Dur' ihtarına karşı kişilerin kaçmaya başlaması üzerine, terörist olabileceği değerlendirilerek kısa süreli olarak ateş edilmiştir" denildi.

Ateşin kesilmesinin ardından olay yerine emniyetli bir şekilde yaklaşıldığı ve yapılan incelemede, iki kişinin bir noktada, bir kişinin de ayrı bir noktada yatar vaziyette olduklarının görüldüğü ifade edilen açıklamada, iki kişinin ölü olduğu, diğer şahsın ise yaralı Mehmet Sak isimli şahıs olduğunun öğrenildiği belirtildi.

Mehmet Sak ile yapılan kısa görüşmede, yanlarında Mustafa Fil, İbrahim Yalçın ve Ali Dalmış isminde şahısların da olduğu bilgisinin alındığına işaret edilen açıklamada, yaralıya ilk müdahalenin JÖH unsurları tarafından olay yerinde yapıldığı, İl Jandarma Komutanlığının olay hakkında bilgilendirildiği, yaralı şahsın saat 09.45 sıralarında Çardak Yaylası girişinde ambulansa nakledilerek Hassa Devlet Hastanesine sevk edildiği anlatıldı.

Olay sonrasında saat 13.45 sıralarında, Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından bir Cumhuriyet Savcısı ve Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme Ekibi'nin olay yerine sevk edildiği ifade edilen açıklamada, olay yerinde yapılan incelemenin ardından saat 17.00 sıralarında ilçe merkezine dönüldüğü kaydedildi.

Açıklamada, "Hassa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından olay her yönü ile soruşturulmaktadır" denildi.

Operasyon icra eden birliklerin, dün saat 07.00 itibarıyla üs bölgelerine döndüğü bilgisine yer verilen açıklamada, Hatay Valiliği tarafından saat 15.00 sıralarında olayla ilgili olarak basına açıklama yapıldığı, Hatay İl Jandarma Komutanlığınca da aynı gün idari tahkikat başlatıldığı belirtildi.

Olayla ilgili incelemede bulunmak üzere, dün İçişleri Bakanlığı tarafından, bir Mülkiye Başmüfettişi ile Jandarma Genel Komutanlığı Teftiş Kurulları Başkanlığından bir özel müfettişin Hatay iline görevlendirildiği anımsatılan açıklamada, "Bu üzücü olayda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Tanrı'dan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı ve yaralı vatandaşımıza acil şifalar dileriz" denildi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap