17 °C

Japon SBI ve Invest AD, Türkiye'ye 100 milyon dolar yatıracak

İki şirket, Türkiye'de yatırım yapmak için fon oluşturdu.

Japon SBI ve Invest AD, Türkiye'ye 100 milyon dolar yatıracak

İSTANBUL - Japon SBI Holdings ile Abu Dabi merkezli finansal hizmetler şirketi Invest AD, Türkiye'de şirket satın alma faaliyetlerine odaklanmak üzere ortaklaşa yatırım yaparak toplam 100 milyon dolar değerinde yeni bir özel sermaye yatırım fonu kurdu.

Yapılan açıklamaya göre, İstanbul'da kurulacak olan ortak temsilcilik ofisi aracılığıyla yönetilecek olan fon, hızla büyüyen şirketlere gelişim sermayesi sağlayarak ve fonun ortaklarının uluslararası ağlarını kullanmalarına imkan vererek, bu şirketlerin ölçek ekonomilerinin iyileştirilmesine, pazar paylarının büyütülmesine ve yurt dışı açılımlarının desteklenmesine yardım etmeyi amaçlıyor.

SBI ve Invest AD, ortak oldukları bu fonda, tüketim malları, gıda, perakende, hizmetler, ilaç ve sağlık gibi pek çok sektörde yatırımlar yapmayı planlıyor. Ayrıca ortaklar, belli yatırımlar için fon dışından katılacak yatırımcılarla da birlikte hareket edebilecekler.

SBI ve Invest AD'nin Türkiye ortaklığı, daha önce Afrika için kurulan 100 milyon dolara kadar yatırımlar yapabilen ortak yatırım fonuna benzer bir anlaşma doğrultusunda kuruluyor. Bu iki fon için yatırımlar tamamlandıktan sonra, Invest AD ve SBI, ilave yatırımlar yapmak amacıyla, dışarıdan başka yatırımcıların da katılacağı yeni yatırım fonları kurmayı da planlıyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap