9 °C

Japonya'dan Marmaray için ek kredi anlaşması

Müzakereler sonucunda 18 Şubat 2005 tarihli Kredi Anlaşması tutarı 98 milyar 732 milyon yenden, 140 milyar 810 milyon yene artırıldı.

Japonya'dan Marmaray için ek kredi anlaşması

ANKARA - Japonya Hükümeti, "Demiryolu Boğaz Geçiş Projesi (II)" (Marmaray Projesi) için ek yen kredisini onayladı.

Hazine Müsteşarlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Ulaştırma Bakanlığı Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan Marmaray Projesi–Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi Kısmı'nın ilave finansman ihtiyacının karşılanması amacıyla Hazine Müsteşarlığı ile Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı arasında sürdürülen müzakereler sonucunda 18 Şubat 2005 tarihli Kredi Anlaşması tutarının 98 milyar 732 milyon yenden, 140 milyar 810 milyon yene artırıldığı bildirildi.

Açıklamada, söz konusu revizyona ilişkin "Nota Teatisi ve Kredi Anlaşması Tadili"nin, bugün Türk ve Japon tarafları arasında imzalandığı belirtildi.

Öte yandan Japonya Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada ise Japonya Büyükelçisi Nobuaki Tanaka ve Başbakanlık Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı'nın "Demiryolu Boğaz Tüp Geçiş Projesi (II)" için 42 milyar 78 milyon Japon yeni tutarında ek Japonya Resmi kalkınma Yardımı (ODA) kredisi sağlanmasına yönelik Nota Teatisi imzaladığı ifade edildi.

Açıklamada, ek kredinin koşullarının "Demiryolu Boğaz Tüp Geçiş Projesi (II)"nin koşullarıyla aynı olduğu belirtilerek, Japon Hükümetinin, Türkiye'nin saygın projelerinden biri olan Marmaray Projesi'ni güçlü bir şekilde desteklediği ve iki ülke arasındaki dostane ilişkilerle ekonomik işbirliğinin daha da güçlenmesini diledikleri ifade edildi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.