Kaçak tütüne artık hapis cezası uygulanacak

TBMM'den 18 Haziran'da geçen düzenleme ile “ticari amaçla makaron veya yaprak sigara kâğıdını, içine kıyılmış tütün, parçalanmış tütün ya da tütün harici herhangi bir madde doldurulmuş olarak satanlar, satışa arz edenler, bulunduran ve nakledenlere” hapis cezası verilecek.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Makaron ya da yaprak sigara kağıdı içinde tütün ürünleri satanlara 1 Temmuz'dan itibaren hapis cezası uygulanacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) 18 Haziran tarihinde kabul edilen düzenleme ile “ticari amaçla makaron veya yaprak sigara kâğıdını, içine kıyılmış tütün, parçalanmış tütün ya da tütün harici herhangi bir madde doldurulmuş olarak satanlar, satışa arz edenler, bulunduran ve nakledenlere” 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası getirildi. Tütün ürünlerinden elde edilen gelir Türkiye’de devletin en önemli vergi kalemleri arasında yer alırken, sadece 2019 yılında sigaradan yaklaşık 50 milyar TL ÖTV vergisi elde edildi. Buna karşın devletin, son yıllarda yaygın hale gelen yasa dışı açık tütün ürünlerinden kaynaklanan vergi geliri kaybı 15 milyar liraya yaklaştı. Milyarlarca lira vergi kaybına uğranması üzerine 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu'nda değişiklik yapılarak dünden itibaren ticari amaçla makaron veya yaprak sigara kağıdının doldurulmuş şekilde satanlar 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası ile yargılanacak.

İnternette de bakkalda da yasak

Benzer bir uygulama 2014 yılında yurt dışından yasa dışı yollarla ülkeye sokulan kaçak sigaralar için de getirilmiş ve yüzde 20’nin üzerine çıkan yasa dışı sigara satışı kısa sürede yüzde 4’e kadar gerilemişti. Uzmanlar, resmi makamların kararlı uygulamaları ile kısa sürede makaron veya yaprak sigara kâğıdı içinde kıyılmış tütün satışında da benzer başarının yakalanacağını ifade ediyor.