24 °C

Kale Grubu havacılıkta büyüyecek

Okyay, havacılıkta 2015'te 300, 2020'de 700 milyon ciro hedeflediklerini açıkladı.

Kale Grubu havacılıkta büyüyecek

İSTANBUL - Kale Grubu Şirketleri Teknik Bölüm Başkanı Osman Okyay, savunma ve havacılık sanayi işlerinin cirosunun 2015'te 300 milyon dolar, 2020'de 700 milyon dolar olmasını hedeflediklerini söyledi.

Okyay, gazetecilerle bir araya geldiği toplantıda, 1969'da Kale Kalıp'ın kurulduğunu, ilerleyen yıllarda birikimleriyle farklı alanlara yönelen şirketin, 1987 yılında bir savunma sanayi projesinde yer alarak, savunma sektörüne girdiğini ve çeşitli çalışmalar yürüttüğünü anlattı.

Okyay, savunma ve havacılık sanayi işlerinin cirosunun 100 milyon dolar civarında bulunduğunu ve bunun toplam grubun cirosunun yüzde 10'unu oluşturduğunu belirterek, "2015'te 300 milyon dolar olmasını hedefliyoruz. Bu da toplam cironun yüzde 25'ini oluşturabilir. 2020 yılında ciro hedefimiz 700 milyon dolar. Grubun büyümesi büyük oranda havacılık ve savunma sanayiden gelecek" diye konuştu.

Havacılık sektöründe uçak gövde ve kanat parçaları ürettikleri iki projeden birinde, şu anda yılda 15-20 uçak üretilirken, 2016 hedefinin 220 olduğunu, bu kapsamda üretimlerinin artacağına işaret eden Okyay, sivil havacılık alanında da Boeing 787 projesinde yer aldıklarını söyledi.

Okyay, parça ve alt montaj üretimi yaptıklarını ve hedeflerinin parça, alt montajın tasarımıyla üretilmesi ve monte edilmesi olduğunu belirterek, "Bu yılki hedefimiz, tasarım aşaması. Daha sonra, aldığımız işin bir kısmını firmayla paylaşacağız. Altyapısını geliştirip, onlarla beraber büyümek hedefimiz var" dedi.

Osman Okyay, Kale-Baykar Makina ortaklığında insansız hava araçları çalışmaları bulunduğuna değinirken, "TSK envanterine girmiş tek insansız hava aracı"nı yaptıklarını bildirdi.

Bu alanda daha çok, iç ihtiyaca odaklandıklarını ve TSK'ya 150 adet sattıklarını kaydeden Okyay, "Yurt dışına ilk kontratımızı Katar'la imzalamak üzereyiz" dedi.