6 °C

Kanal İstanbul için ÇED süreci başladı

Kanal İstanbul projesine ilişkin ÇED süreci başladı. Proje kapsamında Küçükçekmece, Avcılar Arnavutköy, Başakşehir mevkisinde yat limanları, konteyner limanları ve lojistik merkezlerini içeren kıyı yapıları ile beton santralleri inşa edilmesi planlanıyor.

Kanal İstanbul için ÇED süreci başladı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, "Kanal İstanbul" projesine ilişkin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) başvuru dosyasının uygun bulunarak ÇED sürecinin başladığını bildirdi.

Konuya ilişkin yayımlanan ilanda şu ifadelere yer verildi:

"İstanbul Küçükçekmece, Avcılar Arnavutköy, Başakşehir mevkisinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan Kanal İstanbul (Yat limanları, konteyner limanları ve lojistik merkezlerini içeren kıyı yapıları, denizden alan kazanımı, dip taraması, beton santralleri dahil) projesi ile ilgili olarak Bakanlığımıza sunulan ÇED başvuru dosyası, Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği'nin 8. maddesi doğrultusunda incelenmiş ve uygun bulunmuş olup projeye ilişkin ÇED süreci başlamıştır."

Ayrıca ilanda, ÇED süreci tamamlanana kadar, buna yönelik her türlü bilgi ve projeye ilişkin görüş, soru ve önerilerin İstanbul Valiliğine bağlı Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığına gönderilebileceği kaydedildi.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.