12 °C

Kanser riskine karşı "taze meyve sebze"

Kanser riskine karşı "taze meyve sebze"

SAMSUN - Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu, "Çocukluktan itibaren taze sebze ve meyvenin çok yenmesi, kanser riskini büyük ölçüde azaltır" dedi.

20130507.125425_ozlsam2_2132561.jpg

Elmacıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sağlıklı yaşam için günde en az 5-6 porsiyon sebze ve meyve tüketilmesi gerektiğini söyledi.
Kanserin geçmişte nedeni bilinmeyen bir hastalık olduğunu belirten Elmacıoğlu, şöyle devam etti:

[PAGE]

"Günümüzde dünyanın değişik bölgelerinde ve laboratuvarlarında yapılan araştırmalar sonucunda kanserin kalıtımsal özelliklerin yanında, havada, besinlerde ve sularda bulunan zararlı kimyasallar ve bazı mikropların etkisiyle de oluştuğu ortaya konulmuştur. Bu nedenle sağlıklı bir hayat sürmek için bilinçli beslenme çok önemli. Özellikle çocukluktan itibaren taze sebze ve meyvenin çok yenmesi, kanser riskini büyük ölçüde azaltır. Günlük bolca meyve tüketmek kanserden korunmada altın standarttır."

20130507.125428_ozlsam9son_2132562.jpg

Antioksidan içeren besinler tüketilmeli
Besinlerde organizmayı koruyan yararlı kimyasalların bulunduğunu ve bunların "antioksidan" olarak adlandırıldığını anlatan Elmacıoğlu, antioksidanların bitkilerin yaprak, çiçek, meyve ve tohumlarında bulunduğunu, tüketilmelerinin önemli olduğunu kaydetti.
Prof. Dr. Elmacıoğlu, antioksidanların vücut için gerekli olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı:
"Antioksidan, yeşil yapraklı sebze ve yenilebilen otlar, havuç, domates, kayısı, kiraz, vişne, kara üzüm, karadut, böğürtlen, portakal, greyfurt ve diğer meyvelerde bolca bulunur. Ayrıca sarımsak, soğan, lahana, pırasa, karnabahar, kereviz gibi sebzelerde bulunan özel tat verici bileşikler de kansere neden olan zararlı maddeleri etkisizleştirme kapasitesine sahiptir. Bu nedenle tüketilmesine özen gösterilmelidir."

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap