24 °C

Kapsam dışı 3 bin 286 personelin mağduriyeti giderildi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, "18 Nisan'da yürürlüğe giren YPK kararıyla toplu iş sözleşmesi kapsamı dışında bulunan 3 bin 286 personelin ücretleri tespit edildi'' dedi.

Kapsam dışı 3 bin 286 personelin mağduriyeti giderildi

 

 

 
 
 
ANKARA - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 18 Nisan'da yürürlüğe giren Yüksek Planlama Kurulu (YPK) kararıyla toplu iş sözleşmesi kapsamı dışında bulunan 3 bin 286 personelin ücretlerinin tespit edildiğini ve mağduriyetlerinin giderildiğini belirtti.
Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ Genel Müdürlüğü (BOTAŞ), Türkiye Petrolleri AO Genel Müdürlüğü (TPAO), Kıyı Emniyeti AŞ Genel Müdürlüğü (KIYEM), Türkiye Elektro Mekanik Sanayi AŞ Genel Müdürlüğü (TEMSAN), Türkiye Denizcilik İşletmeleri AŞ Genel Müdürlüğü (TİD) ve Karadeniz Bakır İşletmeleri AŞ Genel Müdürlüğünde toplu iş sözleşmesi kapsamı dışında işçi statüsünde olan ve kamuoyunda "kapsam dışı personel" olarak bilinen 3 bin 286 personelin ücretlerinin her yıl YPK kararı ile belirlendiğini hatırlattı.
YPK kararının 2011'den beri çıkmadığına işaret eden Çelik, bu nedenle ilgili personel ücretlerine ilişkin belirsizlik bulunduğunu hatırlatarak, "18 Nisan'da yürürlüğe giren YPK kararıyla söz konusu kurumlardaki toplu iş sözleşmesi kapsamı dışında bulunan 3 bin 286 personelin ücretleri tespit edilerek, mağduriyetleri giderildi" dedi.
Ayrıca, 6107 sayılı Kanun ile İller Bankası'nın yeniden yapılandırıldığını, personelinin sözleşmeli statüye geçirildiğini ve ücretlerinin YPK ile belirleneceğinin ifade edildiğini dile getiren Çelik, "Kalkınma Bankası personeli ücretleri de bu kapsamda belirlenmektedir. Söz konusu kurumlardaki personelin ücretlerinde YPK kararı ile artış yapıldığından bu personelin mağduriyeti de giderilmiştir" diye konuştu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap