Karamsarlık yok, 2019 farklı olacak

DEİK 2018 Yılı Mali Genel Kurulu'nda katılımcılara seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "2019 farklı olacak. Karamsarlığı ve ümitsizliği kapımıza yaklaştırmayalım." dedi.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) 2018 Yılı Mali Genel Kurulu’na katılarak konuşma yaptı.

Erdoğan, "2002 yılında yola çıktığımızda, bizim ihracatımız neydi, 36 milyar dolar. Şu anda nereye geldik, 170 milyar dolar. Yürürlüğe koyduğumuz düzenlemeyle 8 bin 582 ihracatçımıza yeşil pasaport imkanı getirerek, pek çok ülkeye vizesiz seyahatin yolunu açtık." dedi.

Erdoğan, "Bu çatı altında (DEİK) aslında KOBİ'leri de almak suretiyle ufku daha da genişletmek, KOBİ'lerin bakış açılarını çok daha güçlü hale getirmek için bir adım atmamızın da ben de gereğine inanıyorum." ifadesini kullandı.

Endonezya'daki tsunamiye ilişkin Erdoğan, "Tüm Endonezya halkına, Türk halkı olarak başsağlığı dileklerimizi bu vesileyle burada iletmiş oluyorum." dedi.

Erdoğan, "Türkiye diplomaside, insani yardımlarda olduğu kadar, ticaret diplomasisinde de kendisinden giderek daha fazla söz ettiriyor." şeklinde konuştu.

"2019 farklı olacak" diyen Erdoğan, "Karamsarlığı ve ümitsizliği kapımıza yaklaştırmadığımız müddetçe ülkemizin şahlanışını durduracak hiçbir fani güç yoktur." dedi.

Erdoğan, "Finansal piyasalar ve beklentilerdeki bu düzelmeyle önümüzdeki dönemde ekonomimizde gerçekten çok güçlü bir yükseliş olacaktır." dedi.

"Netanyahu devlet terörü estiriyor"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, DEİK Genel Kurul'undan çıktıktan sonra Arnavutköy Belediyesi Toplu Açılış Töreni'ne katıldı.

Burada da konuşan Erdoğan, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun kendisini hedef alan sözlerine ilişkin, "Netanyahu sen yanlış kapıya vurdun. Erdoğan mazlumların sesidir, sen zalimlerin sesisin, sen devlet terörü estiriyorsun. İsrail'in kendi günahlarının, insanlık suçlarının, katliamların, yıkımların hesabını vermeden, kimseye ithamda bulunmaya hakkı yoktur." değerlendirmesinde bulundu.

"Paslı demir yaldızlı boyayla boyanmakla altın olmaz"

CHP'nin politikalarını eleştiren Erdoğan, şöyle konuştu:
"Karşımızda kendi milletinin değerlerine savaş açmış, kendi ülkesinin kalkınma ve büyüme hamlelerini kasıtlı olarak sabote etmiş bir parti var. Son yıllarda bu sefil geçmişlerini gizlemek için derme çatma isimleri, ideolojileri ile taban tabana zıt adayları milletimizin karşısına çıkarmaya başladılar ama paslı demir, yaldızlı boyayla boyanmakla altın olmaz. Milletimiz bu cilanın altında neler olduğunu çok iyi biliyor. Şöyle azıcık bir kazıyınca CHP'nin gerçek yüzü, çirkef siyaset dili, milli ve manevi değerlerimize olan kini hemen ortaya çıkar."

"Sadece CHP'nin aklına tuhaf sorular geliyor"

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine değinen Erdoğan, "Merhum Cemal Kaşıkçı meselesinin ortaya çıkartılmasında gösterdiğimiz ahlaki duruş herkes tarafından tebrikle karşılanıyor, sadece CHP'nin aklına bu konuda tuhaf sorular geliyor." dedi.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bunlar ezanımızı Türkçe okutanlar, bunlar ezanımızı hazmedemeyenler. Bu zihniyet, yıllarca milletimizi, 'çağdaşlık' diyerek, 'modernlik' diyerek, 'halkçılık' diyerek, siyasetin de hizmetin de en ilkel biçimlerine mahkum etmeye çalıştı. PKK'yı yer ile yeksan ediyoruz, karşı cevap CHP'den geliyor. FETÖ'ye dünyayı dar ediyoruz, karşı cevap CHP'den geliyor. Milletin oyuyla iş başına gelen bir cumhurbaşkanını asmakla, zehirlemekle, darbeyle tehdit edecek kadar alçalan bu zihniyete verilecek en iyi ders, onları sandığa gömmektir."

Etiketler