Kaymakamlara kötü haber

İçişleri Bakanı Atalay, kaymakamların da askerlik muafiyeti istemesini değerlendirdi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA -  95. Dönem Kaymakamlık Kursu kapanış törenine ve kura çekiminin yapılacağı Crowne Plaza'ye gelen İçişleri Bakanı Beşir Atalay, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin "Polislere verilen askerlik müjdesini kaymakamlar da bekliyor. Böyle bir müjdeli haberiniz var mı?" sorusu üzerine Atalay, şunları kaydetti:

"Kaymakamlarımıza böyle bir müjde vermiyoruz, veremiyoruz. Bizim o çalışmamız polislerle ilgiliydi. Her meslek grubu için nasıl askerlik yapacağı kanunla belirlenebilir. Meclisimizin yetkisinde. Polislerle ilgili düzenlemenin çok özel bir sebebi var. Polisler uzun süre güvenlik eğitimi alıyorlar. Ömür boyu da güvenlik görevlisi olarak çalışıyorlar. Üniformalı ve silahlı görev yapıyorlar. Askerimize çok benzer bir görevi yapıyorlar. Onun için diğer mesleklerle mukayese edilmemesi lazım."

Bize gelen herhangi bir konu yok

Bakan Atalay, gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin dava hakkındaki bir soru üzerine de "Bu konuda epey bir bilgi kirliliği ve karışıklık var. Şu anda idare olarak bize gelen herhangi bir konu yok. Bu konunun yeniden gündeme gelmesi de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin verdiği karar ve ailenin avukatlarının savcılığa başvurusu ile gündeme geldi. Savcılığa başvurudur bu, henüz soruşturma da başlatılmış değildir. Savcılık bundan sonra ne yapacak onu beklemez lazım" yanıtını verdi.

Etiketler