14 °C

KCK davasında 3 tahliye

Batman 1. Ağır Ceza Mahkemesi, 80 sanığın yargılandığı 3 ayrı KCK davasında 3 sanık hakkında tahliye kararı verdi.

KCK davasında 3 tahliye

BATMAN - Özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasını öngören yasanın ardından Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde daha önce görülen Batman KCK davalarının, Batman 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde ele alınmasına devam edildi. 

Yapılan son yasal değişiklik nedeniyle tutuklu yargılanan sanıkların avukatlarının tahliye taleplerini değerlendiren mahkeme, sanıklar Şirin Arı, Şerif Çakar ve Mahfuz Altınışık hakkında tahliye kararı verdi.

Sanıklar Adil Arslan, Ali Sarıpınar, Ahmet Aydın, Ahmet Özher, Hakim Sincar, Halis Yakut, Erdal Tuncel, Ahmet İvendi, Faraç Salman ve Hamit Can'ın talebi ise "mevcut delil durumu, kaçma ve saklanma şüphesi" gerekçesiyle reddedildi.

Mahkemenin hakkında tahliye kararı verdiği Şirin Arı'nın başka suçtan hüküm giydiği için tutukluluğunun devam ettiği bildirildi.

İddianamede, sanıklar hakkında Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) "terör örgütüne üye olmak ve yönetmek",  "kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenlemek" suçlarından 3 ile 10 yıl arasında değişen hapis cezaları isteniyor. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.